iPhone

iPhone přes satelit přivolal pomoc lidem, kteří uvízli na vrcholu sopky

  • Novější iPhony mimo jiné lákají i na satelitní SOS volání
  • Služba už zachránila několik životů

Vysoká nadmořská výška v kombinaci se špatným počasím způsobila, že turisté uvízli v prostředí, ve kterém být rozhodně nechtěli, ale díky nouzovému satelitnímu volání se je podařilo zachránit, píše server Apple Insider.


Nepřehlédněte: Jedna z nejstarších hvězd ve vesmíru je náš soused, tvrdí vědci. Objevili ji poblíž Mléčné dráhy


iPhone zachraňuje životy

Nouzové satelitní volání je uživatelům dostupné od vydání iPhonů 14 a už od samého začátku tato funkce dokazuje, jak moc je užitečná. V průběhu posledních měsíců zachránila život hned několika lidem. Vzpomeňme na zálesáka, který se ztratil v odlehlé oblasti na Aljašce, kde nebyl mobilní signál, nebo příběh dvojice mužů, kteří havarovali a s autem se zřítili do sto metrů hlubokého kaňonu. A nedávno k tomu došlo znovu.

Jedna americká rodina se vydala na výlet, a ne tak ledajaký. Zamířila na stratovulkán Hood, který leží na západním pobřeží Spojených států ve státě Oregon. Během dne výletníci ušli asi třináct kilometrů a překonali převýšení 3 500 metrů. Kvůli měnícímu se počasí a klesajícím teplotám však byli nakonec nuceni zavolat o záchranu pomocí nouzového volání přes satelit.

Podle zprávy úřadu šerifa okresu Clackamas došlo k prvnímu telefonátu v půl osmé večer. Vzhledem ke zhoršujícím se povětrnostním podmínkám bylo rodině doporučeno, aby se někde schovala, zatímco se k nim budou snažit dostat záchranáři. Do záchranné akce byli okamžitě nasazeni policisté s terénními vozidly, ale než se k turistům dostali, uběhlo zhruba deset hodin.

Dočkáme se satelitního volání i v Česku?

Když strážci zákona a záchranáři na místo dorazili, zjistili, že výletníkům je zima, jsou promoklí na kost a dehydrovaní, ale jinak v pořádku. Pomocí vrtulníku se nakonec podařilo skupinu čtyř dospělých a dvou dětí vyzvednout a dopravit je do místní nemocnice.

Nouzové satelitní volání je dostupné v Austrálii, Rakousku, Belgii, Kanadě, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, na Novém Zélandu, v Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku, Spojeném království a USA. Doufejme, že v budoucnu nezůstane ochuzena ani Česká Republika a Slovensko.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: Apple Insider

Total
0
Shares