Magnetar, hvězda

Jedna z nejstarších hvězd ve vesmíru je náš soused, tvrdí vědci. Objevili ji poblíž Mléčné dráhy

  • Astronomové objevili prastarou hvězdu LMC 119
  • Musela se zrodit krátce po velkém třesku

Američtí astronomové našli jednu z nejstarších hvězd. Vznikla krátce po zrodu vesmíru, napsali o tom v nejnovějším vydání vědeckého magazínu Nature Astronomy. Objev podle nich může pomoci vyřešit dlouhotrvající nesrovnalost mezi pozorováními a hypotézami o takzvaném velkém třesku.


Nepřehlédněte: Vědci nalezli dva z nejstarších stavebních kamenů Mléčné dráhy. Jsou staré 12 miliard let


LMC 119: Jedna z nejstarších hvězd

Prastará hvězda LMC 119 se nachází ve Velkém Magellanově mračnu, které obíhá kolem Mléčné dráhy, a je to první hvězda z druhé generace vesmíru, která byla nalezena v jiné galaxii. „Tato hvězda poskytuje jedinečný pohled na velmi raný proces vzniku prvků v jiných galaxiích, než je ta naše,“ říká astrofyzik Anirudh Chiti z Chicagské univerzity, který výzkum vedl.

„Nyní víme, jak vypadají hvězdy, které byly chemicky obohaceny prvními hvězdami v Mléčné dráze, ale zatím netušíme, zda jsou některé z těchto znaků jedinečné, nebo zda se podobné procesy odehrávaly i v jiných galaxiích.“

První hvězdy ve vesmíru vznikaly z mračen vodíku a helia, která se v raném vesmíru spojila po velkém třesku, a jejich jádra se proměnila ve fúzní stroje, které rozžhavily světlo v temnotě. Byly to právě tyto hvězdy, které rozbíjely vodík na helium, pak helium na uhlík a tak dále, až k železu u nejhmotnějších hvězd, jež zahájily tvorbu periodické tabulky prvků ve vesmíru.

Mléčná dráha
Zdroj: NASA

Svatý grál astronomie

Metalicita hvězdy je jedním z měřítek, podle kterých astronomové určují její stáří; nižší množství kovů ve složení hvězdy znamená, že se zrodila dříve ve vesmíru, kdy bylo kovů mnohem méně. Svatým grálem astronomie by bylo nalezení hvězdy bez jakékoli metalicity – hvězdy první generace. Vědci však zatím žádnou neobjevili. Domnívají se, že kvůli tomu, že většina prvních hvězd byla tak obrovská, že extrémně rychle vyhořela a zanikla.

Ze světelného spektra nově objevené hvězdy LMC 119 vědci odvodili, že jde o hvězdu takzvané druhé generace, která vznikla ze supernovy po hvězdě první generace. Spektrum také poskytuje informace o zastoupení těžších prvků ve hvězdě. Díky tomu vědci ví, že je velmi stará, protože je v ní málo železa.

Méně než jedna hvězda ze 100 000 je hvězdou druhé generace, ale stojí za to je hledat, říkají astronomové. Nalezení takové hvězdy mimo Mléčnou dráhu totiž může napovědět, zda byl materiál plující v raném vesmíru rovnoměrně rozložen. „Budeme muset provést další studie, ale vše nasvědčuje tomu, že rozdíly mezi jednotlivými místy skutečně existují,“ vysvětluje Chiti.

Vědci se domnívají, že ve Velkém Magellanově mračnu by se mohlo skrývat více takovýchto starobylých hvězd. Zapotřebí však jsou další pozorování pomocí výkonných observatoří, aby se to potvrdilo.

Zdroj náhledové fotografie: NidhiYashwanth / Pixabay, zdroj: Nature Astronomy, Science Alert

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Zajímalo by mě, jak se dá vodík rozbít na helium. Nejedná se o rozbíjení, ale naopak o slučování – fúzi.

Comments are closed.