iPhone 13

iPhone 13: za přelomové funkce si připlatíte (přehled)

 • iPhone 13 dorazí letos v září
 • Apple znovu představí čtyři telefony s různou výbavou
 • Jaké lze očekávat specifikace, cenu a vylepšení?

iPhone 13 se stal předmětem debat v podstatě ihned po loňské podzimní premiéře stále aktuální modelové řady iPhone 12. Ta zákazníky lákala na nepatrně pozměněný design s ostřejšími konturami, vylepšené funkcionality, a co je vlastně vůbec nejdůležitější celkem čtyři telefony: maličký iPhone 12 Mini, klasickou “dvanáctku” a vybavenější dvojici iPhonů 12 Pro a Pro Max. Co bude letos jinak?

iPhone 13 – Skvělý displej pro vyvolené

Stejně jako vloni se i letos dočkáme čtyř variant: kompaktního iPhonu 13 Mini, iPhonu 13 a iPhonů 13 Pro a Pro Max. První z věcí, které budou jinak, je displej. Apple použije 120Hz OLED LTPO panel, který bude rychlý a zároveň úsporný. Potud to zní skvěle, i když konkurence už to nějaký ten pátek má. Nevadí, jede se dál! Velikost úhlopříček? Pravděpodobně následující:

  • iPhone 13 Mini – 5,4 nebo 5,5 palce
  • iPhone 13 a iPhone 13 Pro – 6,1 palce
  • iPhone 13 Pro Max – 6,7 palce

Tím největším problémem je poměrně často omílaná informace, že tento displej dostanou jen dražší modely, tedy iPhone 13 Pro a 13 Pro Max. Zbylé dva ostrouhají. Naprosto rozumíme zdůvodnění, že to není potřeba, protože animace v iOS jsou prostě neuvěřitelně plynulé, nicméně, některá fakta se okecat prostě nedají. Schválně se podívejte na výsledky testů, které provedli kolegové z webu XDA Developers:

Režim (Hz)      Latence (ms)
  60 16.67
  90 11.10
120  8.30

Asi takhle: 120Hz displeje jsou stále tak trochu zbytečnost a spíše marketingová bublina než nutnost. Největší rozdíl je totiž mezi obnovovací frekvencí 60 a 90 hertzů. Ale k věci. Z tabulky je patrné, že rychlejší displej má prostě lepší odezvu, takže toliko k argumentaci ohledně plynulosti.


Nepřehlédněte: Kdy vyjde iPhone 13? Máme důležité informace!


iPhone 13
iPhone 13, znovu čtyři telefony | foto: LetsGoDigital

Pořádný výkon “nejlepšího” iPhonu v historii

Pokud jde o výbavu, tak se spekuluje následovně: očekává se osazení procesorem Apple A15 Bionic, který z hlediska výkonu zase mezigeneračně o něco povyskočí. Znovu dojde ke klasické přetahované o první místo se Snapdragony a Exynosy, což je naprosto v pořádku. Jak to bude s pamětí? iPhony 13 a 13 Mini dostanou 4 GB RAM, vybavenější Pro varianty 6 GB RAM.

V přímém srovnání s androidovou konkurencí to působí skoro až úsměvně, ale zde je potřeba zmínit “slovy Applu”, že iOS funguje jinak a více RAM nepotřebuje (praktické testy však hovoří o opaku). Úložiště? Naštěstí jsou pryč doby, kdy Američan neváhal prodávat telefony za 20 a více tisíc s 64 GB. Novinky budou startovat se 128 GB, dále budou k dispozici dražší verze s 256, 512 a dokonce se spekuluje o 1 TB místa.

iPhone 13 – Díky 5G nechává konkurenci za sebou

Někde jsem na internetu zahlédl článek, že letos Apple všem vytře zrak, protože všechny jeho letošní iPhony budou mít 5G, což je milník, protože Samsung, Xiaomi a další hráči se něčím takovým pochlubit nemůžou. Na rovinu vám řeknu, že větší blbost jsem dlouho nečetl. U konkurenčních vlajkových modelů jde o samozřejmost minimálně poslední dva roky.

A nejspíš je zbytečné zmiňovat, že podpora nejrychlejších sítí pronikla i do telefonů vyšší střední nebo střední třídy. Nejlevnější 5G smartphone stojí cca 5 a půl tisíce a nikde jsem neviděl, že by bylo důležité to nějak oslavovat. Proč jsou právě takové úvahy převzaté od Applu jablečným uživatelům vlastní, je mi záhadou.

iPhone 13
iPhone 13 | foto: @LeaksApplePro, @ld_vova

Baterie (znovu) naroste!

Jak to bude s kapacitou akumulátorů? Naprosto bez emocí si pojďme říct, že i letos jsou očekávání veliká, ale realita bude (znovu) mnohem střízlivější. Nejvybavenější iPhone 13 Pro Max by měl “posunout hranice” a nabídnout kapacitu 4 352 mAh, což je oproti loňskému iPhonu 12 Pro Max nárůst 665 mAh, a to není vůbec špatné. Nešlo by i víc? Očividně není potřeba.

A co třeba maličký iPhone 13 Mini? V jeho případě baterie poskočí z loňských 2 227 mAh na 2 406 mAh. Na celý den to údajně stačí, ale zkuste se některých náročnějších uživatelů (když se nebudou ohlížet přes rameno), jestli to můžou potvrdit. Mám silné obavy, že v tomto případě jde spíše o přesvědčování sebe sama, že tomu tak skutečně je než si přiznat, že taková hodnota je zoufale málo.

iPhone 13 dostane přelomový fotoaparát

Pokud jste nažhavení na nové “přelomové” fotoaparáty, budete malinko zklamaní. V tuto chvíli se žádný “monstr upgrade” nekoná. iPhony 13 a 13 Mini nabídnou dva 12Mpx snímače, iPhony 13 Pro a 13 Pro Max tři. Oproti minulosti se však změní jejích rozmístění (diagonálně) a měly by být všechny shodně ukryty pod safírovým (?) sklíčkem.


Čtěte také: iPhone 13 Pro přijde o dobíjecí konektor. Takto vypadá


iPhone 13
iPhone 13 | foto: LetsGoDigital

Samo sebou, dost často se mluvilo i o LiDAR senzoru, ale ten bude nejspíš (zas a opět) výsadou jen nejdražších modelů. A i když je potřeba brát slavnou “labinu” DxOMark s rezervou, realita je taková, že v první pětce iPhone nenajdete. Ten figuruje až na desátém místě (iPhone 12 Pro Max). Takže s oslavnými chorály bych byl prozatím poněkud zdrženlivější.

Cena a dostupnost

Nová řada si s největší pravděpodobností odbyde premiéru už v září, u nás bude k zakoupení s menším (2 až 3týdenním) zpožděním. Spekulované ceny základních konfigurací jsou následující:

 • iPhone 13 Mini – asi 21 990 Kč
 • iPhone 13 – 24 990 Kč
 • iPhone 13 Pro – 29 990 Kč
 • iPhone 13 Pro Max – 33 990 Kč

Suma sumárum, oproti loňským modelům jsou cenovky plus minus stejné, ale dokud neznáme oficiální, není možné dělat nějaké závěry. Ještě k přesnějšímu datumu odhalení: nejčastěji se skloňují termíny 14. nebo 15 září.

Total
0
Shares