Kalina, laser

Hvězdné války realitou. Izraelské laserové dělo zasáhne každý cíl, jeden výstřel stojí 100 korun

  • Izrael má novou superzbraň – Iron Beam
  • Laserové dělo během testu předčilo všechna očekávání

Zprávy z Izraele dokazují, že věk laserových zbraní už je definitivně tady. Země nadále modernizuje svou armádu a teď vytvořila pokročilou laserovou zbraň Iron Beam, která doplní slavný protiraketový systém Iron Dome.


Nepřehlédněte: Zapomeňte na sci-fi! Izraelská armáda má přístroj, který vidí skrz zeď


Železný paprsek

Izraelský mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kopule) je skvělý, to bezpochyby. Jeho provoz je ale velice finančně nákladný – jen samotná jedna raketa přijde na 100 tisíc dolarů. Oproti tomu jeden výstřel z laserového děla Iron Beam stojí pakatel – něco kolem 3,5 dolaru (tedy ani ne 100 korun).

Další výhodou laserové obrany jsou neomezené zásoby munice a armáda si zatím pochvaluje i nízkou hlučnost. V rámci prvotních testů kanón dokázal zneškodňovat nejen drony simulující naváděné střely, ale i střely z minometů, rakety a dokonce protitankové střely.

Pro tyto schopnosti izraelští úředníci Iron Beam označují za převratný prvek v boji proti masivním raketovým útokům. Laserový systém ale nemá jen samé výhody. Jeho hlavním nedostatkem je, že nefunguje dobře za snížené viditelnosti, včetně husté oblačnosti nebo jiného nepříznivého počasí. Z tohoto důvodu má izraelské ministerstvo obrany v úmyslu namontovat ho také na stíhačky, což armádě pomůže lépe kontrolovat svůj vzdušný prostor.

Třikrát výkonnější laserové dělo

Iron Beam je vysokoenergetický laserový systém třídy 100 kW (HELWS), který nenabízí nic jiného než přesný zásah rychlostí světla. V budoucnu bude chránit populační centra, kritickou infrastrukturu, strategická místa i vojenské jednotky před novými hrozbami. Izrael v uplynulých týdnech navíc uzavřel dohodu s americkou společností Lockheed Martin, která povede k vývoji ještě pokročilejšího laserového systému o výkonu 300 kW. Ten bude rovněž schopen zaměřovat a sestřelovat rychle letící cíle, zničí je však třikrát vyšší energií než Iron Beam.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
6 komentářů
    1. Nevim jak moc se orientujete, ale tato zbraň byla vynalezena jako obrana proti neustálým raketovým utokum. Takže tak.

  1. No, ze země budiž. Ale až 300KW výkon do letadla? To musí mít nějaký nový tajný zdroj energie, aby to dokázalo sestřelit raketu na pár km. Kryogenní obvody vysokofrekvenčních laserů vyžadují chlazení až k -270°C a femto sekundovým výbojem s energií 100J asi raketu nedá.
    Ale uvidíme, hlavně, že vývoj jde stále vpřed. Že to mají první vždy vojáci, je asi nutné zlo nejen této doby…

  2. Klidně z letadla…pokud to sestřelí ruské jaderné rakety mimo oblast
    Za mně 10+

Comments are closed.