Hubbleův teleskop

Hubbleův teleskop poslal snímek, ze kterého vám spadne čelist. Úžasná galaxie na pozadí temného vesmíru

  • Hubbleův teleskop ještě neřekl poslední slovo
  • Nová fotka zachycuje krásnou galaxii

Pokud si někdo myslí, že Hubbleův dalekohled patří do starého železa, ať se chytí za nos. Již 33 let nás zásobuje svými fenomenálními záběry vesmíru, z nichž mnohé nemají vůbec žádnou konkurenci. Tentokrát vědcům na Zemi poslal fantastický snímek galaxie NGC 5486.


Nepřehlédněte: Čas možná vůbec neexistuje. Všechno se odehrává najednou, tvrdí vědec


Hubble nepřestává udivovat

Unikátní vesmírný Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír nyní oznámili, že se mu podařilo vyfotit galaxii NGC 5486. Podle všeho se jedná o jeden z nejzajímavějších vesmírných objektů, jaký kdo kdy spatřil.

NGC 5486 se nahází zhruba 110 milionů světelných let od Země v souhvězdí Velké medvědice. Vědci je považována za tzv. nepravidelnou spirální galaxii, protože neodpovídá vzhledu tradiční spirály – nemá žádnou definovanou strukturu ani tvar. Astronomové se domnívají, že její vzhled byl pozměněn a deformován gravitací větší sousední galaxie.

Není jasné, kdy přesně byl snímek pořízen, ale Hubble nám poskytl velmi detailní a krásný pohled na to, jak se NGC 5486 rozprostírá na temném pozadí vesmíru. Kolem NGC 5486 si můžete všimnout i dalších galaxií, které se na snímku jeví jako menší tečky a symboly tvořené různými barvami.

Jiná fotografie, kterou Hubble nedávno pořídil, pro změnu ukazuje pohled na fascinující galaktickou krajinu zvanou JO201.

Galaxie, NGC 5486
Zdroj: NASA

Klesání slavného teleskopu

Hubbleův vesmírný dalekohled odvedl za desítky let svého provozu obrovské množství práce, a tak se není co divit, že se v některých kruzích nahlas uvažuje o tom, zda nebude jeho mise prodloužena.

Otázkou však zůstává, zda je to vůbec možné. Hubble je totiž přitahován gravitací Země a pomalu se blíží k zemské atmosféře, kde jednoho dne shoří.

Dalekohled, který již není servisován, pomalu klesá na oběžné dráze stále níž a níž. Jeho oběžná dráha se nedávno dostala do stavu, kdy družice začínají rušit jeho pozorování, což je problém, který je třeba co nejdříve vyřešit.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: NASA

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Vytlačit ho zpět na vyšší orbitu by mohl Dragon od SpaceX, otázka je jak to provézt, musel by být vyroben speciální kotvící adaptér, druhý problém je jestli by to samotný Dragon zvládl.
    Nedávno se objevila informace že chystaná soukroma mise Polaris Down Jareda Isaacmana bude mít za úkol vystoupat do rekordní výšky (nepočítaje mise Apollo) studie proveditelnosti od NASA a SpaceX je…..

    Cituji ElonX.cz:
    Když byla studie v září oznámena, společně se zástupci obou organizací byl přítomen i velitel mise Polaris Dawn a iniciátor celého programu Polaris, Jared Isaacman. Když pak v únoru roku 2023 odpovídal na novinářské otázky, doslova uvedl, že právě mise k Hubbleovu dalekohledu by mohla potenciálně být hlavním cílem druhé mise programu Polaris.

  2. Udržat Hubble na svojej orbite je hlavná výzva ktorá by mala byť podporovaná. Pokiaľ nám dokáže poielať ďalšie snímky je to obrovská nádej dozvedieť sa nielen o našej minulosti, ale aj prítomnpsti a budúcnosti…

Comments are closed.