Hubble

Hubbleův teleskop poslal snímek, ze kterého vám spadne čelist. Úžasná spirální galaxie rodí nové hvězdy

  • Hubbleův teleskop zachytil mimořádně čistý obrázek spirální galaxie
  • Vědci z americké NASA neskrývají nadšení

Hubbleův vesmírný dalekohled před nedávnem oslavil 32. narozeniny a že stále ještě nepatří do starého železa dokazuje snímek, který před několika dny poslal výzkumníkům na Zemi. Teleskopu se v úžasné kvalitě podařilo zachytit spirální galaxii v souhvězdí Velké medvědice. Vsadíme sem, že nic podobného jste určitě ještě nikdy neviděli.


Nepřehlédněte: Najde mimozemský život? Webbův teleskop poslal snímek, ze kterého vám spadne čelist. Astronomové jsou nadšeni


Spirální galaxie NGC 3631

Spirální galaxie NGC 3631 se nachází 53 milionů světelných let od Země a pohled na ni je neskutečným zážitkem. O nové fotografii z kosmu, která byla pořízena 23. května, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

„Tvorba hvězd ve spirálních galaxiích se podobá dopravní zácpě na dálnici,“ uvedli vědci v prohlášení. „Pomaleji se pohybující hmota ve spirále vytváří úzké hrdlo a koncentruje hvězdotvorný plyn a prach podél vnitřní části spirálních ramen. Hmota v těchto místech je tak hustá, že se později gravitačně zhroutí a vede k tvorbě nových hvězd. Na obrázku je můžete vidět v jasně modrobílé barvě.“

Spirální galaxie NGC 3631
Zdroj: NASA / ESA

Hubbleův teleskop 

Hubble byl vypuštěn do kosmu v roce 1990 a stal se klíčovým nástrojem při průzkumu vesmíru ze své oběžné dráhy 563 kilometrů nad zemským povrchem. Před několika týdny slavný teleskop oslavil 32 let ve vesmíru.

Během této doby jeho snímky přispěly k řadě významných objevů. Přístroje poslaly vědcům snímky černých děr i vzdálených galaxií, planet mimo naši sluneční soustavu nebo procesů, které vedou k tvorbě nových hvězd.

Před nedávnem vědci uvedli, že Hubble dosud provedl zhruba 1,5 milionu pozorování přibližně 50 000 nebeských cílů. To vskutku nejsou špatné výsledky pro zařízení, od kterého se původně čekalo, že bude fungovat maximálně 15 let.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Muže mi někdo vysvětlit, odkud se bere materiál (např. za touto spirální mlhovinou) pro tvorbu nových hvězd?
    I kdyby se tvorba nových hvězd dala přirovnat k produktu, vycházejícímu z mixéru, tak materiál se nasává odkud?
    Černé díry materiál pohlcují a údajně nevydávají, kam mizí? Pouze se stlačuje?

    1. Co se přesně děje v černých dírách zatím nikdo přesně neví. V nich přestávají platit fyzikální zákony, na které jste zvyklý, nelze v nich mluvit o čase ani prostoru, a tedy ani o tom, co se tam děje s pohlcením materiálem.

    2. Material se snad nikde nebere, ten tam je podle me celou dobu. Casem se misty zkoncentruje a vzniknou nove hvezdy. Pri explozich starych hvezd se zase cast uvolni, stejne jako kolem cernych der (cast se pohlti, cast urychli a tryska pryc). Tak z toho treba casem muze vzniknout dalsi generace hvezd.

  2. to Pavel: material na tvorbu hvezd se bere z mlhovin. Ano, cerne diry se pouze extremne stlacuji. Hustota cerne diry je pro predstavu takova, ze nase zemekoule by byla stlacena na prumer neceleho centimetru.

Comments are closed.