Webbův teleskop

Najde mimozemský život? Webbův teleskop poslal snímek, ze kterého vám spadne čelist. Astronomové jsou nadšeni

  • Fotografie je na hranici fyzikálních zákonů
  • Teleskop nahlédne až do hlubin vesmíru a času

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prostřednictvím speciální telekonference uvedl, že vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) dokončil optimalizaci svých přístrojů, takže nic nebrání tomu, aby se pustil do pátrání po mimozemských civilizacích.


Nepřehlédněte: Snadná kolonizace Měsíce? Lidé mohou vyrábět kyslík a palivo přímo z jeho půdy, zjistili vědci


„S potěšením oznamuji, že zarovnání všech zrcadel bylo dokončeno s ještě vyšší přesností, než jsme očekávali. V podstatě jsme dosáhli dokonalosti,“ řekl projektový vědec Webbovy observatoře z Goddardova střediska kosmických letů NASA Michael McElwain.

Teleskop nahlédne do hlubin vesmíru a času

Schopnosti dalekohledu NASA demonstrovala na obrázku zachyceném přístrojem MIRI, který je tím nejsofistikovanějším a nejdůležitějším, který na teleskopu najdeme. MIRI je zkratka pro Mid-Infrared Instrument a zařízení se skládá z kamery a spektrografu. Jeho cílem je pozorovat infračervené světlo o středních a dlouhých vlnových délkách.

Dechberoucí snímek zachycuje Velký Magellanův oblak, což je galaxie od Země vzdálená 158 200 světelných let. Jak můžete vidět, teleskop Jamese Webba zachytil neporovnatelně více detailů než Spitzerův vesmírný dalekohled, jehož činnost byla ukončena v roce 2020.

Se zarovnanými přístroji nyní teleskop čeká na konečnou kalibraci přístroje. Proces nazvaný jako „science instrument commissioning“ bude trvat přibližně dva měsíce a první vědecké operace, které pomohou odhalit mimozemský život, tak můžeme očekávat už v létě.

Webbův teleskop poslal snímek, ze kterého vám spadne čelist
Zdroj: NASA

Najde mimozemský život?

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.

Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to vědce šokovalo
Zdroj: NASA

Dalekohled se skládá z 18 šestiúhelníkových zrcadlových segmentů, které jsou smontovány do jednoho velkého 6,4 metru širokého zrcadla. Konstrukce teleskopu umožnila, aby se zrcadlový systém při startu složil dovnitř nosné rakety – na rozdíl od Webbova předchůdce, Hubbleova vesmírného dalekohledu, který má pouze jedno primární zrcadlo o průměru asi 2,4 metru.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Nenajde poněvač žádný tam není…Země je jedinečný fenomén vesmíru. přechodný, tak.

  2. Kolikrát recyklovaný tento obrázek tu ještě bude a kolik pisatelů se na něm ještě přiživí? Už je to asi desátý článek. Ne že by nebyl obrázek pěkný…

Comments are closed.