Huawei chystá velkolepý návrat. Číňané v roce 2022 obejdou americké sankce

  • Číňané ve vývoji vlastního  5G vysokofrekvenčního (RF) čipu neskutečně pokročili
  • Huawei tak v příštím roce nabídne zákazníkům špičkové 5G smartphony 

Huawei po roční odmlce před několika dny představil novou řadu top modelů P50. S dvojicí Huawei P50 a Huawei P50 Pro se počítá hlavně v Číně, ale firma již oznámila, že smartphony uvede i v Evropě. Jen se zatím neví kdy.


Nenechte si ujít: Huawei za poplatek navýší úložiště u starších telefonů


P50 a P50 Pro mají skvělý fotoaparát a další specifikace, ale oba překvapivě nepodporují 5G, protože kvůli sankcím Huawei nemá přístup k těm nejmodernějším čipům; P50 je osazen Snapdragonem 888 ve verzi LTE. Vše se změní v příštím roce, kdy má Huawei nabídnout vlajky s plnohodnotným 5G. Píše o tom hned několik zasvěcených zdrojů z vývoje a dodavatelského řetězce.

Huawei v amerických kleštích

Věc se má momentálně tak, že 5G komponenty používají radiofrekvenční vlny, které jsou rozděleny do typů Surface Acoustic Wave (SAW) a Bulk Acoustic Wave (BAW). V chytrých zařízeních se využívá převážně první typ, jenže jsou to právě americké podniky jako Broadcom a AVAGO, které drží téměř 87 procent BAW komponent a navázaných technologií. Další americká polovodičová společnost Qorvo pak zabírá 8% podíl. To znamená, že 95 % komponent a technologií BAW mají v držení americké společnosti. A to Huawei nemůže nijak obejít.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | foto: Voice.com

A situace pro čínský podnik není příznivá ani v případě akustických povrchových vln (SAW = Surface Acoustic Wave), neboť tuto technologii monopolizují Spojené státy společně Japonskem. Právě tohle všechno je důvodem, proč je Huawei ve svízelné situaci. Zatím…


Nenechte si ujít: Ředitel v Huawei na odstřel: Řekl, že autopilot Tesly zabíjí lidi


Vývoj v Číně nabral obrátky

Vyrojily se zprávy, že Huawei a čínský průmysl postupují ve vývoji 5G rychleji, než se očekávalo. Podle dodavatelského řetězce Huawei přijde Mate 50 s čipem Snapdragon 898, který však bude ochuzen o 5G modem od Qualcommu. Ten nahradí vlastní čínské řešení a tak příští vlajka Huawei s americkým čipsetem bude přece jen podporovat rychlé 5G sítě. Podle různých tipérů je přesnost této zprávy až 90 procent.

Total
21
Shares