Hranici USA s Mexikem hlídají roboti.

Hranici USA s Mexikem hlídají roboti. Psí terminátoři lidem nahánějí hrůzu

  • Americká armáda nasadila k hlídání hranice speciální robotické psy
  • Střídají se po čtyřhodinových směnách
  • Někteří lidé v nich vidí dystopické sledovací zařízení

Zeď na hranici Spojených států a Mexika nehlídají jen tisíce po zuby ozbrojených členů pohraniční hlídky, termokamery a umělá inteligence. V posledních týdnech vybrané úseky střeží i robotičtí psi. Upozornil na to server Bussines Insider.


Nepřehlédněte: Kolonizace Měsíce se blíží. Vesmírné auto Toyota Lunar Cruiser dostalo robotickou ruku


Psí terminátor necítí bolest, stres ani úzkost

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) Spojených států amerických zveřejnilo snímky robotických psů, jak ve čtyřhodinových směnách hlídkují na americko-mexické hranici. Zatím zkušebně plní úlohu jakýchsi průzkumník a jsou na dálku ovládané člověkem. V budoucnu to ovšem už tak docela platit nemusí.

„Robotičtí psi mohou být novými nejlepšími přáteli pracovníků pohraniční hlídky v terénu“, stojí na stránkách ředitelství pro vědu a technologii DHS (S&T), které v reportáži zmínila CNN.

Brenda Longová, programová manažerka ředitelství S&T, k projektu, který zatím zůstává ve fázi výzkumu a vývoje, uvedla: „Jižní hranice může být nehostinným místem pro člověka i zvířata, a to je přesně důvod, proč tam nechat hlídkovat robota.“ Stroj má unikátní kameru, která vidí 360 stupňů kolem sebe. Nic mu tedy neunikne.

Za vývojem mechanických psů stojí známá společnost Ghost Robotics. Její zástupce veřejnost ujistil, že firma se zaměřuje na věci správné „pro národní bezpečnost“ a že se tedy není čeho bát. Ne každý s tím souhlasí. Hlasitě už protestuje například Koalice komunit na jižní hranici.

Ředitelka této organizace, Vicki Gaubeca, vyjádřila nad novou situací zděšení: „Tohle mi opravdu přijde jako facka. Existují i další technologie, které už používají, a my máme pocit, že by se měly omezit, a přesto přidávají další, která je ještě více děsivá, abych tedy byla zcela upřímná.“

Zvířecího robota policie propustila

Robotičtí psi prozatím nemají v USA na růžích ustláno. Dokazuje to i případ z roku 2020, kdy robotický pes, který pomáhal newyorským policistům potírat zločin, dostal padáka. Mnozí ho považovali za „dystopické sledovací zařízení“, zatímco jiným pak vadilo, že byl nasazován hlavně v chudších čtvrtích obývaných etnickými menšinami.

Zdroj náhledové fotografie: Markus Spiske / Unsplash

Total
2
Shares
2 komentářů
  1. Biden hlídá hranice líp než Trump, to je překvapení 😀

Comments are closed.