Roc Stratolaunch

Hozená rukavice Číně a Rusku: Největší letadlo světa Roc vyneslo k obloze tajný americký nadzvukový dron

  • Největší letadlo světa znovu úspěšně vzlétlo
  • Do vzduchu vyneslo hypersonický dron Talon-A

Před několika dny se uskutečnil další test největšího letadla na světě. Úspěšný zkušební let v Mohavské poušti trval několik hodin a Roc během něj vystoupal do výšky téměř sedmi kilometrů. Výrobce Stratolaunch rovněž oznámil úspěšné otestování motoru hypersonického dronu Talon-A.


Nepřehlédněte: Halleyova kometa se chystá na svou 38 let dlouhou cestu zpět k Zemi. Nastavte si v telefonu upomínku na červenec 2061


Náklaďák pro rakety a drony

Nejširší letadlo, jaké kdy vzlétlo, uskutečnilo minulý týden svůj dvanáctý zkušební let a na několik hodin se vzneslo do vzduchu nad Mohavskou pouští ve Spojených státech amerických. Informovala o tom společnost Stratolaunch na sociální síti X (dříve Twitter).

Cílem zatím posledního zkušebního letu, který se uskutečnil 3. prosince, bylo otestovat, jak funguje pohonný systém hypersonického dronu Talon-A při různých teplotách. Výzkumníci chtěli ověřit i telemetrické systémy Rocu a zážehového systému TA-1, které poskytují situační přehled a zajišťují připravenost všech systémů na let s pohonem během uvolňovací sekvence. 

Dle tiskové zprávy poslední let trval celkem 3 hodiny a 22 minut a představoval významný krok vpřed. „Přestože jsme provedli několik úspěšných pozemních testů při startování systému, potřebujeme před vypuštěním vyhodnotit, jak se chová v letovém prostředí,“ říká výkonný ředitel společnosti Stratolaunch Dr. Zachary Krevor. „První výsledky ukazují, že systém funguje podle předpokladů a po vyhodnocení všech dat z testu přichystáme další kroky.“

Roc je největší letadlo světa

Roc se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory zvládne vynášet náklad o hmotnosti až 250 tun. Na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů. Vybaven je podvozky s 28 koly a jeho maximální vzletová hmotnost je 590 tun. K přistání a vzletu nosič raket potřebuje dráhu o délce přes 3,6 kilometru.

Za projektem létajícího giganta stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Stratolaunch, zdroj: Stratolaunch

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Není to žádný zázrak rusi jsou o krok vpřed Amíci se vytahují a už na to nemají rusi z Čínou jsou supervelmoci tak Amíci bacha

  2. A k čemu je to dobré? Je to je drahé a ničemu to nepomáhá.

Comments are closed.