Hermeus

Hozená rukavice Číně a Rusku: Američané otestují hypersonický bombardér SR-72. Obejde se bez pilota

  • Legendární letoun SR-71 nahradí hypersonický stroj
  • SR-72 bude neuvěřitelně rychlý a prakticky neporazitelný

Letoun SR-72, který vzniká v naprostém utajení, údajně dosáhne rychlosti přes 7 000 km/h, což z něj učiní nejrychlejší letadlo, jaké kdy bylo vyrobeno.


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S24 má bořit zavedená pravidla. Nad konkurencí bude vynikat touto funkcí


Americké superletadlo SR-72

Už příští rok by se měl uskutečnit první zkušební let nejrychlejšího letadla na světě. Špionážní superstroj SR-72, který nepotřebuje pilota, vzniká v dílnách Skunk Works společnosti Lockheed Martin a američtí konstruktéři slibují jen to nejlepší.

Úloha nového stroje ve službách amerického letectva (USAF) bude podobná jako u neporazitelného SR-71 Blackbird. Jeho primární funkcí bude zpravodajská, sledovací a průzkumná činnost (ISR). Letadlo se však nebude vyhýbat ani ničení strategických cílů. Údajně bude schopno nést rakety nové generace, v mžiku dosáhnout hypersonické rychlosti, ale hlavně zůstat na této rychlosti po dlouhou dobu.

Nový superstroj SR-72 bude schopen létat rychlostí Mach 6, tedy tempem asi 7 350 km/h, a zřejmě se stane prvním hypersonickým letounem, který bude sériově vyráběn a vstoupí do služby. 

Bojový potenciál má výkvět americké technologie předurčovat nejen ke špionáži, ale i k zasahování cílů v nepřátelském prostředí, kde by letadla s posádkou byla příliš pomalá a riziko příliš velké. 

Vysoká rychlost přes 7 000 km/h je pro USAF klíčová, protože umožňuje dosáhnout cíle velmi rychle. Díky hypersonické rychlosti SR-72 doletí ze Spojených států do Evropy za pouhou hodinu a půl.

Nový motor pro novou éru

V případě SR-72 se američtí inženýři zaměřují na vývoj opakovaně použitelného hypersonického pohonného systému s kombinovaným turbínovým cyklem (TBCC). Tento pohonný systém je druhem proudového motoru, jenž kombinuje turboventilátorové motory používané v mnoha moderních taktických letounech s nadzvukovým spalovacím motorem ramjet (známým také jako scramjet), který je schopen dosáhnout a udržet rychlost vyšší než Mach 5 a potenciálně i vyšší než Mach 10.

Nesestřelitelný SR-71

Předchůdce SR-72, SR-71 Blackbird, se vznesl k nebesům v polovině 60. let a zúčastnil se několika velmi nebezpečných misí nad sovětským vzdušným prostorem. Většina těchto misí se týkala pořizování snímků sovětských jaderných a vojenských základen. Na stroji SR-71, jichž bylo vyrobeno 32 kusů a nikdy nebyl žádný sestřelen, se ověřilo mnoho nových technologií – letoun měl například konstrukci z titanu.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Hermeus, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
5 komentářů
    1. Ne, SR 71 nikdy nikým sestřelen nebyl. Možná si to pletete s U 2.

  1. Taky je v něm použito Ruského titanu? Jako v tom starém!

Comments are closed.