Malware

Hackeři znovu útočí na Čechy! Přes telefon s Androidem dokážou vyluxovat vaše konto

  • Mobily Čechů jsou v ohrožení!
  • Útočí na ně nebezpečný virus
  • Ke stažení byl v Google Play

Na zranitelné smartphony s operačním systémem Android útočí podvodníci. Podařilo se jim infikovat čtyři aplikace, které mají dohromady už více než milion stažení. Pikantní je, že se hackerům znovu provedlo obejít bezpečnostní mechanismy společnosti Google, respektive obchodu Google Play. Upozornil na to server The Sun.


Nepřehlédněte: Konec drahé elektřiny? Průhledné solární panely změní všechna okna v domě na jedinečný zdroj energie


Telefony Čechů v ohrožení

Google sice po odhalení zareagoval rychle a škodlivé aplikace stáhl, ale není to poprvé, co se takové „appky“ v jeho oficiálním obchodě objevily. Přes dříve deklarované přísněji nastavené standardy byly nalezeny znovu čtyři zavirované aplikace. Hrůzné kvarteto skrývalo malware známý jako HiddenAds.

Mazaní kyberzločinci používají zpočátku zdržovací taktiku, aby vás nalákali na falešný pocit bezpečí. Nevšimnete si tak hned ničeho špatného, takže nebudete mít tendenci aplikaci podezřívat a odstraňovat ji. Po několika dnech se však malware pustí do špinavé práce a v prohlížeči Chrome začne otevírat podvodné stránky.

Zpočátku se malware chová jako vzorný žák

Zatímco některé z těchto stránek jsou jen otravné, aby generovaly peníze z reklamy, jiné se snaží nic netušící uživatele podvést. Podle bezpečnostní společnosti Malwarebytes, která lest odhalila, jedna z nich obsahuje obsah pro dospělé, který vede na phishingový web, kde uživateli sděluje, že byl infikován nebo že musí provést aktualizaci.

A co je ještě znepokojivější, karty se tajně otevírají na pozadí, i když je telefon zamčený. „Když uživatel zařízení odemkne, otevře se Chrome s nejnovější zavirovanou stránkou,“ varuje Malwarebytes.

telefon
Zdroj: N.Tho.Duc / Unsplash

Experty bylo zjištěno, že škodlivý malware HiddenAds obsahují čtyři aplikace související s technologií Bluetooth. Pokud některou máte v telefonu, okamžitě ji odinstalujte a zmeňte si hesla k důležitým službám včetně internetového bankovnictví.

Zavirované aplikace v Google Play

  • Bluetooth Auto Connect
  • Bluetooth App Sender
  • Driver: Bluetooth, Wi-Fi, USB
  • Mobile transfer: smart switch

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. nechtěl bych “chytrý mobil” ani zadarmo. Zlatá Nokie 6303 volám a píšu SMS, nic jiného nepotřebuji.

Comments are closed.