Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous straší v moskevském metru. Ale jinak, než myslíte

  • Anonymous brnkají ruským úřadům pořádně na nervy
  • V Moskvě se objevily plakáty, které je označují za zloděje

Rusové houfně využívají online nástroje, které jim pomáhají obcházet internetová omezení, protože hlavní cenzor Roskomnadzor už několik měsíců blokuje nebo omezuje přístup k zahraničním platformám a sociálním médiím. Branou k informacím ze svobodného světa jsou VPN aplikace, které představují snadný způsob, jak se z kleští cenzury vymanit.


Nepřehlédněte: Ostuda! Apple vodí uživatele za nos, vymodlená funkce pouze na některých iPhonech


V posledních dnech se neočekávaně v ulicích a metru hlavního města Ruska objevily plakáty, které občany od instalací VPN zrazují. Upozornili na to hackeři z Anonymous, kteří se nad snahou tamních úřadů ušklíbli a přidali komentář, že se jich Rusko bojí. Na plakátu se sloganem „Předem varován i ozbrojen“ jsou zřetelně vidět kradoucí chlapíci s maskou Guy Fawkese, kterou mají ve znaku právě Anonymous.

Hackeři z Anonymous brnkání ruským úřadům dlouhodobě na nervy. Nedávno vyšlo najevo, že je považují za jeden z nejnebezpečnějších nástrojů v rukou svobodného světa. V hledáčku mají čtyři skupiny, které by nejraději umlčeli. To se jim ale těžko povede. Kreml na takzvaný wanted list zařadil polské programátory Squad303 společně s americkými American Ghostclan, ukrajinskou IT Army a gruzínskou GNG. Psali jsme o tom zde.

Co je VPN?

VPN neboli virtuální privátní síť směruje veškeré online aktivity uživatele přes šifrované připojení, takže ostatní nedokážou zjistit, co na internetu dělá a hlavně – odkud se připojuje. Cenzor Roskomnadzor tudíž nedokáže odhalit, že se lidé připojují z území Ruské federace a sociální sítě a zahraniční webové stránky fungují úplně stejně jako před zákazem.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: Twitter, 1, 2

Total
0
Shares