Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous napadli web ruské jaderné společnosti Rosatom. Data už nahráli na internet

  • Anonymous dostali pod kontrolu web jaderné společnosti Rosatom
  • Získali 20 GB tajných dat a Rusům vzkázali, ať jde Putin k čertu

Počítačoví piráti hlásící se k hnutí Anonymous vyřadili z provozu internetové stránky ruské jaderné společnosti Rosatom a změnili je k nepoznání. Podařilo se jim také odcizit 20 GB tajných dat, které následně nahráli na internet, odkud si je může každý stáhnout. Hackeři již dříve slíbili potrestat Rusko za invazi na Ukrajinu, která trvá už déle než dva týdny.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous napadli ruský ropný gigant Rosněfť. Mají 20 TB dat, zaměstancům vymazali iPhony


Jsme legie, hlásají Anonymous

Průnik do serverů Rosatomu je součástí největší operace Anonymous v historii hnutí. Oznámena byla před několika dny a pokračovat bude až do chvíle, než se Rusové z Ukrajiny kompletně stáhnou. Napadeny byly stránky jak samotného Rosatomu, tak i vlastníka a provozovatele elektrárny Rosenergoatom a také výzkumného ústavu pro provoz jaderných elektráren (VNIIAES).

Každý z webů byl kompromitován metodou defacement, což znamená, že hackeři nahradili obsah webu vlastním obsahem. Obvykle se přitom jedná o nápaditou vizualizaci, která odsuzuje vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Jinak tomu nebylo ani při posledním útoku, kdy úvodní stránka napadených webů obsahovala následující sdělení: Můžete nás očekávat. Neodpouštíme. Nezapomínáme. Jsme Legie. K tomu hackeři navíc přidali i hashtag #FCKPTN (k čertu s Putinem).

Data už jsou online ke stažení

Podle Anonymous bylo během útoku odcizeno 20 gigabajtů citlivých dat. Má se jednat o vzorky souborů ze sítě Rosatomu a také uživatelské tabulky z databáze a přihlašovací údaje uživatelů vnitřní sítě. Některé ze souborů už jsou online a volně přístupné ke stažení. Jedná se o další velký skalp Anonymous v krátké době. Včera se jim totiž povedlo odcizit data ruské ropné společnosti Rosněfť. Útoky na ruské organizace budou nadále pokračovat, slibují hackeři na Twitteru.

Nevyhýbají se ani Česku

Hnutí Anonymous je mezinárodní sítí počítačových hackerů a aktivistů, které podniká kybernetické útoky často jménem obrany svobodného internetu. V minulosti se terčem staly webové stránky nadnárodních společností, justice či vládních orgánů v řadě zemí. V České republice kdysi hackeři napadli portály politických stran (OSA, KSČM) a pozměnili stránky Ochranného svazu autorského (OSA), který se v ČR stará o vybírání poplatků za veřejnou hudební produkci.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash

Total
0
Shares