Pomozte s dobrou věcí hackerům z Anonymous

Hackeři Kremlu nabourali ukrajinskou televizi. Složte zbraně, vyzval obyvatele falešný prezident Zelenskyj

  • Ukrajinská televize pod náporem hackerů
  • Prezident země Zelenskyj měl vyzvat ke složení zbraní

Živé vysílání zpravodajské ukrajinské televize Ukrajina 24 se stalo terčem kybernetického útoku. Patrně za ním stojí hackerská skupina napojená na Rusko. Upozornil na to server Nexta.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous napadli web ruské jaderné společnosti Rosatom. Data už nahráli na internet


Válka hackerů

Na pozadí horké války mezi Ruskem a Ukrajinou se odehrává i nelítostný boj v kyberprostoru. Na straně napadené země stojí hnutí Anonymous a k němu přidružené skupiny jako třeba Squad303. Jsou to ti, kteří naprogramovali speciální webovou stránku 902.in. Aby obešli kremelskou propagandistickou mašinérii, využívají ji lidé z celého světa a posílají náhodným ruským adresátům zprávy o dění na Ukrajině.

Hackery na své straně má však i Rusko. Putinův režim otevřeně podporují skupiny Conti, UNC1151, The Red Bandits a především SandWorm. Ta se „proslavila“ tím, že vytvořila nebezpečný malware Cyclops Blinks. Teď se proruským počítačovým pirátům podařilo proniknout do živého vysílání ukrajinské televize Ukrajina 24 a zásadně narušit její program.

Zelenskyj vše popřel

Nesnažili se nad vysíláním převzít kontrolu, ale aby vše vypadalo co nejvěrohodněji, upravili proužek ve spodní části obrazu (tzv. ticker nebo crawl), kde se zobrazují aktuální informace. Do nejčerstvějších zpráv umístili falešné prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ve kterém vyzval armádu, aby složila zbraně a vzdala se okupantům.  Že se jednalo o fake news bylo jasno během pár minut. Zelenskyj natočil video a informace z televize rezolutně popřel.

Zdroj náhledové fotografie: Max Bender / Unsplash

Total
1
Shares