Ed Sheeran

Hacker, který okradl britskou hudební hvězdu Eda Sheerana, jde do vězení

  • Naboural se do účtu slavné hudební celebrity
  • Za ukradené písničky inkasoval bitcoiny

Kybernetických útoků neustále přibývá a bohužel se nevyhýbají ani slavným osobnostem. Vyprávět by o tom mohl i Ed Sheeran, jemuž hacker ukradl dvě nevydané písničky.


Nepřehlédněte: Číňané obešli americké sankce. Huawei navzdory embargu znovu vyrobil 5G telefon


Hacker okradl Eda Sheerana

Je to příběh, který je k neuvěření, ale vážně se stal. Adrian Kwiatkowski, hacker z anglického Ipswiche, před třemi roky ukradl dvě nevydané skladby hvězdného Eda Sheerana. V uplynulých dnech soud v ostře sledované kauze konečně rozhodl a podvodníka, který byl obžalovaný z devatenácti trestných činů, poslal na 18 měsíců do chládku.

Příběh je o to pikantnější, že Kwiatkowski neprodával jen Sheeranovy skladby, ale také písničky dalších známých autorů. Mezi nimi najdeme třeba i amerického rappera Lil Uzi Vert.

Vyšetřování krádeží začalo již v roce 2019. Tehdy několik hudebníků newyorské prokuratuře nahlásilo, že se jim někdo s přezdívkou Spirdark naboural do cloudových účtů. Stejná osoba pak jejich obsah prodávala na internetu, kde za ně dostávala zaplaceno v kryptoměnách. Neexistují však žádné informace o tom, jaká konkrétní služba, kterou slavní umělci používali, byla kompromitována.

Za písničky inkasoval bitcoiny

Po zatčení londýnská policie našla u hackera sedm datových zařízení, na kterých bylo uloženo celkem 1 263 nevydaných skladeb od 89 různých interpretů.

Kromě toho vyšetřovatelé na jednom pevném disku našli další usvědčující soubory, včetně dokumentu, kde měl Kwiatkowski podrobně popsanou metodu, kterou použil k proniknutí do účtů svých obětí. V rámci domovní prohlídky byla zadržena i hardwarová peněženka s bitcoiny, které zloděj za prodané písničky dostal.

Zatímco Kwiatkowski už má vše za sebou a je v chládku, jiný hacker z Velké Británie na soud stále ještě čeká. Herním světem nedávno otřásl případ, kdy teprve sedmnáctiletý mladík okradl vydavatelství Rockstar. Na internet vyvěsil desítky videí z připravované gangsterky GTA 6, což způsobilo naprostý šok.

Zdroj náhledové fotografie: Harald Krichel / Wikimedia Commons, zdroj: Engadget

Total
0
Shares