Huawei, telefon

Číňané obešli americké sankce. Huawei navzdory embargu znovu vyrobil 5G telefon

  • Zlaté čínské ručičky!
  • Huawei přišel na to, jak obejít americké sankce
  • Po letech vyrobil telefon s podporou 5G

Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi. Značka, která je obviňována ze špionáže pro Peking, sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G. Snaží se proto přijít na to, jak omezení obejít.


Nepřehlédněte: Mise Armageddon: Planetka trefená sondou NASA za sebou táhne tisíce kilometrů dva ocasy z úlomků


Huawei jako trojský kůň Pekingu?

Čínský výrobní gigant Huawei dělá vše, co může, aby do svých smartphonů vrátil podporu 5G. A má pro to důvod. Firma již několik let v mobilním segmentu paběrkuje. Uživatelé na západních trzích se od ní odvrátili a pšenka jí zrovna nekvete ani na domácím čínském trhu.

Důvodem jsou sankce. Drtivé sankce. Od roku 2019 má zakázáno využívat americké služby a produkty a Huawei také ztratil certifikaci pro balík služeb GMS. Absenci Google služeb a tedy veledůležitého obchodu Google Play se snaží více či méně úspěšně řešit vlastním ekosystémem HarmonyOS a katalogem AppGallery.

Objeví se nový 5G telefon v prodeji?

S podporou 5G sítí to má ale mnohem těžší. Huawei sice může využívat americké procesory, ale bez důležité konektivity.

Možná se ale brzy změní. Čínské úřady totiž evidují chytrý telefon značky, který 5G podporuje. Jedná se o model NOH-AN80 s podporou dualSIM, NR NSA, NR SA, TD-LTE, LTE FDD, WCDMA, cdma2000, CDMA 1X  a GSM.

Nejdůležitější je ovšem informace, že je kompatibilní s technologií mobilního širokopásmového připojení eMBB (5G-enhanced), takže má přístup k sítím páté generace.

Huawei
Zdroj: FONETECH.CZ

O utajovaném 5G smartphonu nemáme zatím mnoho informací. Z modelového označení vyplývá, že jde o mobil ze série Mate. Nejpravděpodobněji se jeví, že jde o nějakou novou – nebo možná jen testovací, verzi Mate 40 Pro. Netušíme, zda se telefon objeví v prodeji nebo na něm společnost pouze technologie ladí.

Nejnovějším vlajkovým modelem čínské značky je Mate 50 Pro, který zaujme fotoaparátem s variabilní clonou. Na první pohled vzbudí pozornost i robustním designem: přední i zadní stranu zařízení kryje sklo, ale za příplatek je možné získat i vylepšenou verzi s upraveným sklem Kunlun, které je díky speciální výrobě tvrdé jako kámen. Nutno poznamenat, že nejnovější telefon kvůli sankcím stále nepodporuje 5G. Že by se ale začalo blýskat na lepší časy?

Zdroj náhledové fotografie: Kamil Kat / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Pokud za zlaté považujete zlodějské, pak Číňani je mají zlaté 😀

Comments are closed.