Google Gmail

Google upozorňuje na zásadní změnu v Gmailu. Kdy vstoupí v platnost a čeho se týká?

  • Google bude mazat neaktivní účty, začne v prosinci
  • Další velká změna přijde na řadu v lednu příštího roku

Od prosince letošního roku začne americká společnost Google mazat účty, které zůstaly neaktivní po dobu dvou let. Doposud přitom neplatilo žádné omezení, jak často se musí lidé k účtu přihlásit. Od ledna příštího roku pak dojde k další zásadní změně, která se dotkne milionů uživatelů po celém světě – z Gmailu bude odstraněna podpora HTML zobrazení se zjednodušenou grafikou, což bude pro komunitu nevidomých a slabozrakých lidí velkou ranou.


Nepřehlédněte: Češi, brzy přijdete o svůj Gmail a fotky na Googlu! Tady zjistíte, jak se bránit


Populární Gmail přijde o HTML zobrazení

„Gmail v základním HTML zobrazení můžete v prohlížeči používat do ledna 2024. Po tomto datu se automaticky přepne do standardního zobrazení. Pokud je váš prohlížeč podporován, automaticky se otevře ve standardním zobrazení. Ve standardním zobrazení můžete v Gmailu používat nejnovější funkce a zabezpečení,“ píše americká firma na svém webu.

Pro ty, kteří nevědí, verze „Basic HTML“ nabízí mnohem jednodušší uživatelské rozhraní se zjednodušenou grafikou a mnohem méně funkcemi. To možná nezní jako něco, co by lidé chtěli používat, ale má to své výhody, včetně rychlejšího načítání a menší datové náročnosti.

HTML verze Gmailu nemá přístup k pokročilým funkcím, jako je Chat, kontrola pravopisu, klávesové zkratky, přidávání nebo import kontaktů nebo bohaté formátování, a není pochyb o tom, že standardní zobrazení je mnohem lepší. Pokud přesto HTML zobrazení používáte, máte na přechod jen několik měsíců, než vám ho Google vypne. Zatím není známo, kdy přesně bude podpora HTML verze ukončena, ale rozhodně nebude k dispozici po 31. lednu 2024.

Počítač, malware, Windows
Zdroj: Elisa Ventur / Unsplash

Google bude mazat

Tato změna přichází v době, kdy milionům lidí na Googlu hrozí, že jejich účty budou smazány. Americká společnost se totiž odhodlala k tomu, že od letošního prosince budou platit nové zásady pro neaktivní účty.

Technologický podnik na svých oficiálních stránkách uvádí, že podle interní analýzy je u opuštěných účtů nejméně 10krát nižší pravděpodobnost, že budou mít nastaveno dvoufázové ověření než u aktivních účtů. „To znamená, že tyto účty jsou často zranitelné, a jakmile je účet kompromitován, může být použit pro cokoli, od krádeže identity po vektor pro nežádoucí, nebo dokonce škodlivý obsah, jako je spam,“ konstatovala produktová manažerka Googlu Ruth Kricheliová.

Pokud uživatel nevyužívá svůj Google účet nebo se do něj nepřihlásí po dobu minimálně dvou let, hrozí smazání účtu spolu s veškerým obsahem. Nejde přitom pouze o Gmail, ale také o data uložená na Disku Google, jako jsou fotky či dokumenty, ale také kalendář či přístup k videoslužbě YouTube.

Zdroj náhledové fotografie: Stephen Philips / Unsplash, zdroj: Mirror, Google

Total
0
Shares