Muž, telefon

FBI varuje: Pozor na QR kódy v restauracích a na veřejných místech. Vystavujete se riziku

  • Používání QR kódů je pro mnohé z nás každodenní rutinou
  • Ne vždy je to ale bezpečné, upozorňují experti

V krátké době tu máme druhé varování od expertů Federálního úřadu pro vyšetřování (anglicky Federal Bureau of Investigation, zkráceně FBI). Zatímco v předchozí zprávě upozornili, že šmejdi přišli na způsob, jak krást osobní údaje lidí prostřednictvím veřejných nabíječek pro telefony, nové varování se týká QR kódů.


Nepřehlédněte: První takový snímek v historii! Webbův teleskop zachytil pás asteroidů a prstence mimo Sluneční soustavu


Nebezpečné QR kódy

Agenti varují před podvodníky, kteří navštěvují veřejná místa, například restaurace, čerpací stanice nebo kina a šíří v nich falešné QR kódy. Ačkoli se výstraha týká zejména Spojených států amerických, nelze vyloučit, že podobný nápad již nedostali i podvodníci v Česku a na Slovensku.

QR kód je čtvercový obrazec, který podobně jako klasický čárový kód přenáší data – jen jich zvládne více. Poskytuje možnosti platby a další online služby, a to pouhým přístupem přes fotoaparát chytrého telefonu.

QR kódy existují již od roku 1994, ale jejich velký návrat nastal během pandemie, kdy je začaly používat mnohé firmy.

QR kód, telefon
Zdroj: Albert Hu / Unsplash

Falešné QR kódy uživatele obvykle navedou ke kliknutí na odkaz, který do telefonu stáhne nebezpečný malware, jenž ukradne osobní údaje uživatele. A nehovoříme tu jen o kontaktech, ale i o účtech k sociálním sítím, SMS, fotografiích nebo přístupu k internetovému bankovnictví.

FBI vyzvala, aby si lidé dávali pozor na překlepy nebo špatně umístěná písmena v URL adresách přístupných prostřednictvím QR kódů a doporučila, když navštíví restauraci, ať si raději vyžádají standardní jídelní lístek.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: ABC7

Total
0
Shares