Baterie, telefon

FBI varuje: Nikdy nenabíjejte telefon na veřejných stanicích! Vystavujete se riziku

  • Nabíjení telefonu je pro mnohé z nás každodenní rutinou
  • Ne vždy máme po ruce svůj vlastní nabíjecí kabel
  • Používání veřejné nabíječky je ale bezpečnostní hrozbou

Kybernetičtí nájezdníci přišli na způsob, jak krást osobní údaje lidí prostřednictvím veřejných nabíječek pro telefony. Ty obvykle najdeme na letištích, v hotelech, kavárnách nebo vlacích. Tento typ útoku se nazývá „juice jacking“.


Nepřehlédněte: Českou oblohu o víkendu rozzáří úžasný vesmírný jev. Budou „padat hvězdy“


Nabíjení mobilu v hotelu vás může přijít pěkně draho

Veřejné nabíjecí stanice jsou dnes všude. Najdete je na nádražích, letištích, v hromadné dopravě, parcích i obchodních domech. Nabízejí možnost nabíjet baterii mobilního telefonu, tabletu nebo jiného elektronického zařízení.

Přestože se tyto stanice zdají být zabezpečené, Federální úřad pro vyšetřování (anglicky Federal Bureau of Investigation, zkráceně FBI) nedávno vydal varování před jejich používáním.

Denverská pobočka FBI ve svém příspěvku na Twitteru uvádí: „Vyhněte se používání bezplatných nabíjecích stanic na letištích, v hotelech nebo nákupních centrech. Podvodníci přišli na způsob, jak veřejné USB porty využít k zavedení malwaru a monitorovacího softwaru do mobilních zařízení.“

 

„Hackeři manipulují s nabíjecím portem USB, čímž mohou kromě nabíjení zařízení přenášet i data uložená na portu. Tímto způsobem mohou do zařízení nainstalovat malware, zablokovat jej nebo ukrást osobní údaje a další citlivé informace, jako jsou hesla, informace o kreditních kartách nebo kontakty, které jsou odeslány pachateli. Ten je pak může použít k přístupu k online účtům oběti nebo je předat třetím stranám,“ dodává server El País.

Naštěstí však existuje mnoho způsobů, jak se juice jackingu vyhnout a bránit se mu:

  • Nepoužívejte veřejnou nabíjecí USB stanici, ale standardní elektrickou zásuvku.
  • Na cesty si vezměte vlastní kabel a nabíječku.
  • Mějte u sebe powerbanku.
  • Zvažte možnost nosit s sebou kabel určený pouze k nabíjení, který zabraňuje odesílání nebo přijímání dat během nabíjení. 
  • Pokud připojíte zařízení k portu USB a zobrazí se výzva k výběru možnosti „sdílet data“ nebo „pouze nabíjet“, vždy vyberte možnost „pouze nabíjet“.

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: elpais

Total
0
Shares