Oprava telefonu

EU přichází s velkou změnou: Telefon, TV nebo pračku vám budou muset opravit i po záruce

  • Opravy výrobků i po dvouleté záruce
  • EU připravuje velkou změnu

Oprava porouchaných spotřebičů a výrobků by měla být jednodušší a cenově výhodnější než nákup nových, a to i po uplynutí záruční doby. Shodli se na tom poslanci Evropského parlamentu (EP).


Nepřehlédněte: Google možná smaže i váš účet: Velká čistka na Gmailu začne již v prosinci


EU všechny překvapila

„V posledních desetiletích byla často upřednostňována výměna před opravou, kdykoli se výrobek stal nefunkčním, a spotřebitelé nebyli dostatečně motivováni k tomu, aby své zboží po uplynutí zákonné záruky opravili,“ píše se na stránkách EU.

„Nový návrh usnadní a zefektivní náklady spotřebitelů na opravy namísto výměny zboží. Větší poptávka navíc podpoří opravárenské odvětví a bude motivovat výrobce a prodejce k rozvoji udržitelnějších obchodních modelů.“

Pokud dojde ke schválení návrhu EP, budou muset prodejci v rámci zákonné záruční lhůty upřednostnit opravu před výměnou, alespoň pokud je oprava možná, stojí méně nebo stejně jako výměna a není pro spotřebitele nevýhodná.

Dohodnutý společný postoj bude Evropský parlament prosazovat v rámci následného jednání s ministry členských států a Evropskou komisí. Podle všeho však půjde o formalitu.

EU, Evropská unie
Zdroj: Alexey Larionov / Unsplash

Oprava ledničky do 10 let od prodeje

V návrhu se počítá i se vznikem online služby, která spotřebitelům pomůže najít opraváře s odpovídající odborností v místě bydliště, a povinností nabízet opravy výrobků, jako jsou pračky a televizory, i po uplynutí záruky, a to do pěti až deseti let od prodeje.

Nová pravidla se mají zpočátku vztahovat pouze na bílou techniku, ale počítá se s tím, že v budoucnu se rozšíří i na chytré telefony, tablety a počítače.

Právo na opravu je bezesporu skvělou zprávou pro zákazníky, je však možné, že v některých případech dojde k mírnému zvýšení cen produktů, protože výrobci budou chtít kompenzovat případné ztráty.

Výměna opravitelných výrobků za nové stojí spotřebitele každoročně přibližně 12 miliard eur. Podle studie Evropské komise by však 77 % občanů EU dalo přednost opravě před koupí nového výrobku.

Zdroj náhledové fotografie: PR MEDIA / Unsplash, zdroj: europa.eu

Total
0
Shares
1 komentář
  1. No a bude to na nic.
    Když díl pro opravu bude stát víc než nový stroj-běžná praxe už dnes.
    Zase ti EU budizkničemové někde fetujou a pospávají.

Comments are closed.