Sky Whale

Dopravní prostředek ze sci-fi Transformers? Třípatrová nebeská velryba představuje budoucnost letectví

  • Trojpodlažní letadlo Sky Whale připomíná spíše kosmickou loď
  • Tvůrce konceptu počítá s tím, že unese stovky pasažérů

Má obrovskou kabinu, masivní křídla a dostatek prostoru pro 755 spokojených cestujících. Při pohledu na obrázky je naprosto jasné, proč se bláznivému konceptu španělského designéra přezdívá nebeská velryba.


Nepřehlédněte: Novodobý Titanic? Největší letadlo na světě na jaderný pohon s posilovnou a bazénem pojme až 5 000 cestujících


Třípatrová nebeská velryba

Zapomeňte na návrh „létajícího hotelu“ pro pět tisíc cestujících s posilovnou, restauracemi a velkým bazénem. Nadšenci do letectví teď žijí projektem španělského designéra Oscara Vinals.

Nadšenec z Barcelony navrhnul trojpatrové letadlo pro více jak sedm stovek pasažérů, které bude vybavené nejrůznějšími moderními až futuristickými prvky.

Zatímco populární Boeing 747-400 má „pouhá“ dvě patra a rozpětí křídel 64 metrů, nebeská velryba (v originálu Sky Whale) bude mít patra hned tři a rozpětí křídel o hodně širší – 88 metrů.

Sky Whale
Zdroj: Oscar Vinals

Návrh počítá s tím, že cestující po nástupu do letadla před dlouhým letem uvidí tři obrovské paluby s pěti řadami sedadel včetně přepychové business třídy v nejvyšším patře, kde nebudou chybět střešní okna s „výhledem na oblohu“. Vnitřní vybavení letadla má svým luxusem připomínat moderní verzi Titanicu.

Budoucnost dopravního létání?

A když nadejde čas odletu, stane se nevídané. Nebeská velryba totiž dává zapomenout na otravné popojíždění po ranvejích, než se odlepí od země.

Místo toho se čtyři hybridní elektro-proudové motory (dva zabudované v křídlech a dva zabudované v ocasu) nakloní pod úhlem 45 stupňů podobně jako u stíhačky Harrier, a Sky Whale odlétne pryč téměř ve vertikální poloze. I přes své rozměry by tedy letadlo mohlo létat prakticky ze všech současných letišť.

Přiznáme se, že na koncept Sky Whale se krásně dívá, ale jako u mnoha jemu podobných bohužel prakticky neexistuje šance, že by něco podobného někdy vzniklo. Podobné koncepty však přináší potřebný stimul, inspiraci a vizi budoucí letecké dopravy.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Oscar Vinals, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. “Nadšenci do letectví teď žijí projektem španělského designéra Oscara Vinals.”
    Jo, popadaj se za břicho, že takovou pitomost někdo vůbec bere vážně.

  2. A 380 neni Beoing, ale Airbus. Celkem podstatna chyba, ne?

Comments are closed.