Měsíc

Do Měsíce narazilo těleso o tvaru činky. Zřejmě patřilo Číně, i když ta vše vehementně popírá

  • Do Měsíce narazila část „mrtvé“ rakety
  • Číňané však říkají, že umělý objekt nebyl jejich

V březnu loňského roku narazilo do odvrácené strany Měsíce neznámé těleso a vytvořilo v jeho povrchu podivný dvojitý kráter. Havárie nebyla překvapivá; astronomové objekt sledovali po dobu několika týdnů a s přesností předpověděli, kam a kdy dopadne.


Nepřehlédněte: Přelomový objev ve vesmíru. Druhá Země podle vědců NASA leží hned za rohem


Do Měsíce zřejmě narazila část čínské rakety

Záhadou byla identita impaktoru, který vědci označili WE0913A. První pozorování naznačovala, že mohlo jít o horní stupeň rakety Falcon 9 společnosti SpaceX amerického miliardáře Elona Muska, která v únoru 2015 vynesla na oběžnou dráhu družici DSCOVR pozorující Zemi. Později se však odborníci shodli na jiném kandidátovi: na třetím stupni čínské rakety Dlouhý pochod 3C z mise Čchang´e 5-T1, která byla vypuštěna v roce 2014 v rámci výzkumu luny.

„V tomto článku předkládáme analýzu trajektorie a spektroskopickou analýzu s využitím pozorování pozemním teleskopem, která přesvědčivě ukazuje, že WE0913A je fragment rakety Dlouhý pochod 3C,“ píší vědci pod vedením doktoranda Tannera Campbella ve studii, která vyšla v časopise Planetary Science Journal.

Zatímco experti mají jasno, čínští představitelé tvrdí, že umělý objekt, který narazil do Měsíce, nemohl být zbytek nosné rakety z mise Čchang´e 5-T1. Ve svém prohlášení uvádí, že dotyčné zařízení „kompletně shořelo“ v zemské atmosféře. Toto tvrzení však popírá americké vesmírné velitelství, které uvedlo, že objekt nikdy nevstoupil zpět do atmosféry.

WE0913A
Zdroj: NASA

Čína vše popírá. To není od nás, říká

Vědci porovnali světelnou křivku objektu WE0913A (změnu jeho jasnosti v čase) s křivkami tisíců hypotetických vesmírných objektů, které byly vytvořeny pomocí počítačových simulací a zjistili něco hodně zajímavého.

„Něco, co se ve vesmíru nachází tak dlouho, je vystaveno silám zemské a měsíční gravitace a slunečnímu světlu. Takže jsme očekávali, že se bude trochu kývat, zejména když uvážíte, že tělo rakety je velká prázdná skořápka s těžkým motorem na jedné straně. Ale tohle se převracelo zcela jinak, a to velmi stabilním způsobem.“

Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto chování je podle vědců objekt podobný čince, se značnou hmotností na obou koncích. Podle nich je to vůbec poprvé, kdy vidíme dvojitý kráter po dopadu umělého tělesa do Měsíce.

„Je tedy stále záhadou, co druhý kráter v měsíčním povrchu vytvořilo. Je příliš velký na to, aby ho způsobila o standardní přístrojová deska třetího stupně rakety Dlouhý pochod 3C, která váží asi jen 30 kilogramů. Ale to je právě jediný závěr, který můžeme učinit. Samozřejmě netušíme, co to mohlo být. Možná nějaká dodatečná podpůrná konstrukce nebo dodatečné přístrojové vybavení či něco jiného,“ uzavírá Campbell s tím, že pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Space, Planetary Science Journal, arizona.edu

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jo to je super …
    stačí jen sdělit, která sonda, umělá družice kolem měsíce??? foto pořídila, nebo že by snad pootočení měsíce odvrácenou stranou k zemi pro účely focení ??
    Na wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_m%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dn%C3%ADch_sond není žádná stálá ani dočasná družice kolem měsíce uvedena …
    A pochybuji, že snímek pořídila “velmoc”, která svoji účast popírá …

Comments are closed.