UFO, UAP

Co bychom měli dělat v případě kontaktu s mimozemšťany? Vědci vytvoří soubor doporučení, abychom neučinili osudovou chybu

  • Máme se bát nenadálého mimozemského kontaktu?
  • Vědci pracují na protokolu, aby nedošlo k rozvratu společnosti

Ačkoli pátrání po mimozemské inteligenci, pověstných ufonech, zatím mnoho neodhalilo, může přijít den, kdy náhle navážeme kontakt. To, co se v tu chvíli stane, může mít zásadní vliv na to, jak lidstvo chápe samo sebe a vesmír, který obývá, a dost možná to nastolí otázku, zda vůbec přežije.


Nepřehlédněte: Žádní mimozemšťané! Většina UFO jsou čínské špionážní drony a nepořádek ve vzduchu, tvrdí Američané


Soubor instrukcí, aby lidstvo vědělo, jak má reagovat

Kdyby nás zítra kontaktovali mimozemšťané nebo na Zemi dokonce přistáli, jak by lidstvo reagovalo? Podle vědců to zatím nevíme, a to je problém. Proto po 35 letech znovu vzniká tým expertů a vědců, který vytvoří soubor protokolů o kontaktu s mimozemskou civilizací, kterými by se v případě náhlého setkání řídil celý svět.

„Vědecká literatura je plná výzkumů dopadu na lidskou společnost po objevení nebo dokonce setkání s životem či inteligencí jinde,“ uvedl v prohlášení John Elliot, počítačový vědec, který je koordinátorem nově založeného centra pro detekci SETI na univerzitě v St. Andrews, která nový protokol o kontaktu s mimozemšťany připraví.

Podle Elliota nová výzkumná skupina překročí rámec úvah o dopadu případného setkání s mimozemšťany na lidstvo a místo toho se bude soustředit na to, jak bychom měli reagovat. V současnosti jediný protokol o kontaktu s mimozemšťany, který mají lidé k dispozici, byl vytvořen komunitou SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence Institute) v roce 1989.

Soubor doporučení, který byl naposledy revidován před více než deseti lety, je v otázce mezinárodní reakce na mimozemskou komunikaci vágní; zaměřuje se především na důležitost sdílení objevů s veřejností a širší vědeckou komunitou. V případě potvrzeného kontaktu s mimozemšťany je hlavním sdělením dokumentu, aby vědci požádali o další instrukce OSN nebo jiný řídící orgán.

Pokrok ve výzkumu vesmíru v posledních desetiletích učinil myšlenku života na jiných světech pravděpodobnější – od nálezu stop vody na Marsu až po objevení exoplanet potenciálně podobných Zemi. Navzdory více než stoletému úsilí navázat kontakt se však lidstvu dosud nikdo neozval.

Kromě vytvoření nového protokolu se detekční centrum SETI na univerzitě v St. Andrews zaměří na skenování neznámých signálů a vytvoří rámec pro přiřazení významu těmto signálům. „Dostaneme někdy zprávu od mimozemšťanů? Nevíme. A také nevíme, kdy se to stane,“ řekl Elliot. „Ale víme, že si nemůžeme dovolit být špatně připraveni – vědecky, společensky i politicky – na událost, která se může proměnit ve skutečnost už zítra.“

Kdepak mimozemšťané, ale Čína a balóny

Ačkoli se to v poslední době ve veřejném prostoru znovu množí konspiračními teoriemi o možných mimozemských návštěvnících, americké ministerstvo obrany nedávno zveřejnilo zprávu, v níž tvrdí, že ve 144 případech neidentifikovaných leteckých jevů (UAP), které zaznamenala americká armáda, neexistují žádné důkazy o mimozemšťanech. Daleko častějším vysvětlením podivností na americké obloze jsou zahraniční špionážní drony a „vzdušný nepořádek“, jako jsou meteorologické balóny a ptáci. Alespoň prozatím.

Zdroj náhledové fotografie: Matt Artz / Unsplash, zdroj: The Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Možná by se mělo vzít v úvahu, že to můžou být mimozemšťané, kteří si určí co a jak a my můžeme mít doporučení jakákoli a udělat chyby nebo neudělat při setkání s nimi, je to vcelku třeba ani nebude zajímat. Co když si svůj úkol splní a nebude je zajímat, jestli se nám to líbí nebo ne.

Comments are closed.