NASA, astronaut

Čínský astronaut zapálil svíčku sirkou ve vesmíru. Video vzniklo 400 kilometrů nad povrchem Země

  • Podívejte se, jak čínský astronaut zapaluje svíčku ve stanici Tchien-kung
  • Experiment by pravděpodobně nebyl možný na ISS, kde platí přísná pravidla

Astronaut na palubě čínské vesmírné stanice Tchien-kung dokázal zdánlivě nemožné: Během živého vysílání zapálil svíčku sirkou.


Nepřehlédněte: NASA se vydá zkoumat asteroid plný zlata. Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku


Čínský experiment se svíčkou

Zatímco na Zemi není škrtnutí sirkou zrovna riskantním manévrem, ve vesmíru je situace o poznání prekérnější.

Jak upozorňuje server Space.com, na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) je přísně zakázáno rozdělávat a udržovat otevřený oheň. A má to svůj důvod.

Na palubě ISS sice platí přísná bezpečnostní pravidla, ale NASA již řadu let studuje chování ohně ve vesmíru, aby lépe pochopila, jak učinit kosmické prostředí pro lidi bezpečnějším.

V rámci experimentů SAFFIRE (Spacecraft Fire Safety Experiments) americký Národní úřad pro letectví a vesmír zapaluje malé plameny na palubě nákladní kosmické lodi Cygnus bez posádky a simuluje tak, jak by to vypadalo, kdyby budoucí vesmírní cestující čelili katastrofě.

Astronauti zapalují svíčku na stanici Tchien-kung

Riziko není zanedbatelné. V roce 1997 bylo šest členů posádky na palubě ruské vesmírné stanice Mir šokováno zjištěním požáru, který se vznítil v systému na výrobu kyslíku. Plamen hořel několik minut a stanici zaplnil kouřem. Naštěstí se kosmonautům podařilo plameny uhasit a zabránit tak trvalému poškození stanice.

Od té doby k něčemu podobnému naštěstí už nedošlo. ISS má přepracovaný systém generování kyslíku, který zahrnuje několik redundancí a špičkový systém detekce požáru. Čínská vesmírná agentura pravděpodobně také nic nepodcenila a podobné vyspělé systémy zavedla i na palubě své sondy.

Tchien-kung je čínská vesmírná stanice umístěná na nízké oběžné dráze Země ve výšce 340–450 kilometrů nad povrchem. Hmotnost tří modulů stanice dosahuje zhruba 70 tun. Velikostí je srovnatelná s bývalou ruskou vesmírnou stanicí Mir.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism, The Space, China Science

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Od vynálezu zápalky sirky neexistují páč byly nebezpečné.Zápalka třením o texashozny nechytne.Nyní jsou retro sirky v kovbojkách a v hlavách některých rádoby publicistů.T.j. zápalka o škrtátko na krabičce sirka o cokoliv třením Howgh.

  2. Jsi na omylu, můj rudý bratře.
    Sirka jest název odvozený od pradávného složení hlavičky. Also nejprve se tříska jejíž jeden konec byl penetrován směsi různych sajrajtů, z nichž některé nebyly původním obyvatelům prérií známy, byť třeba síru Vaši medicinmani možná znali, a cukru je v v míze javorů také dosti. Zapalovalo se to pomocí lahvičky s kyselinou sírovou. Prostým namočením. Poté přišla další směsice, a pak jednoho krásné dne nějaký mocný kouzelník z bledých tváří použil bílý fosfor. A až tehdy bylo lze tu zápalku, již známou i jako sirka – to od té síry – užívat prostým třením o gatě. Stalo se to asi pětadvacet let před tím, nežli jakýsi bavorský žid vynalezl americké hózny. Aber, asi třináct let před tím židem , a jeho totemovými gaťaty objevila jiná bledá tvář, která se postarala o to, aby se ta plechová krabička plná jedu stačícího vyhubit celé teepee změnila na krabičku se škrtátkem. Takže již forty niners, i karavany studebakerů táhnoucí prériemi zhusta používaly tzv. bezpečnost zápalky. Měly totiž spoustu výhod. Například traper, scout, ba ani hrdý rudý bojovník nepřišel o zásobu zápalek, když mu zvlhly. A chytly. Třeba pod plachtou, ve voze, nebo kdekoliv. A s nimi chytlo vše kolem.
    Samozřejmě, v odlehlých krajích to ještě chvíli trvalo, ale pistolník, falešný hráč, nebo jiná postava, škrtající sirkou p nehet, gatě, nebo podrážku je vlastně postavou z dávných legend, které vyprávějí starci u ohňů poté, kdy děti a squaws dávno spí, není koho strašit, tak už se jenom pábí.

Comments are closed.