NASA

Čínské vesmírné plavidlo na oběžné dráze komunikovalo s neidentifikovaným objektem, který pak zmizel

  • Čínská kosmická loď se bezpečně vrátila zpět na Zemi
  • Ve vesmíru několikrát dokovala k neznámému objektu

Po devíti měsících ve vesmíru přistála zpět na Zemi čínská experimentální opakovaně použitelná kosmická loď. Podle amerických tajných služeb plavidlo vypustilo na oběžnou dráhu neidentifikovaný objekt, se kterým poté několikrát dokovalo. Nikdo netuší, co to bylo.


Nepřehlédněte: Tohle bude lidi bolet. Poplatek za televizi a rozhlas budou platit i majitelé telefonů


Čínská vesmírné plavidlo

Kosmická loď byla do vesmíru vypuštěna z Jiuquan Satellite Launch Center v severozápadní Číně 5. srpna loňského roku. Jak je u čínských úřadů zvykem, žádné oficiální informace se na veřejnost nedostaly. Čína vše drží pod pokličkou. Víme jen to, že vše proběhlo hladce a plavidlo se dostalo na zemskou orbitu a bezpečně zpět.

„Úspěch tohoto experimentu znamená významný průlom ve výzkumu naší země v oblasti technologie opakovaně použitelných kosmických lodí,“ uvedla na začátku tohoto měsíce čínská státní mediální agentura Sin-chua. O nákladu, vybavení nebo například experimentech na oběžné dráze, Číňané neinformovali.

Odborníci se domnívají, že čínské plavidlo je podobné americkému Boeingu X-37B, který debutoval v roce 2010. Kevin Pollpeter, vědecký pracovník Centra pro námořní analýzu a operace, pro server nature.com uvedl, že odhalení X-37B vyvolalo v čínské vládě obavy z vojenského potenciálu plavidla. Expert se proto domnívá, že to podnítilo vesmírný program země, který je úzce spjat s její armádou, k zahájení vývoje vlastního kosmického plavidla.

Stejně jako X-37B je i čínské plavidlo zřejmě relativně malé. Poprvé vzlétlo v září 2020 a uskutečnilo krátký dvoudenní let na oběžné dráze, než se vrátilo na zem. Jeho poslední mise začala v srpnu 2022, kdy odstartovalo z Jiuquan Satellite Launch Center v severní Číně, ale přesný účel jeho mise stále zůstává nejasný.

Tajemný objekt

Podle zprávy amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) plavidlo někdy v říjnu vypustilo na oběžnou dráhu neidentifikovaný objekt. Ten v lednu zmizel, aby se v březnu náhle znovu objevil na radarech satelitů.

Experti se domnívají, že se čínská vesmírná loď s tajemným objektem spojila nejméně dvakrát. Za jakým účelem, to nikdo netuší. Ovšem skutečnost, že Čína drží své operace ve vesmíru v takovém utajení, naznačuje, že se zaměřuje na vojenské operace.

Peking aktivně rozvíjí svůj národní vesmírný program. Vyvíjí meteorologické, komunikační a navigační družice a také technologie pro průzkum Měsíce. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: BGRLive Science

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Zřejmě mu chtěli vnutit přihlášku do KS Číny a tak se Mimoni raději okamžitě sbalili.

Comments are closed.