Překvapený muž, telefon

Čínské telefony jako bezpečnostní hrozba? Uživatelům začaly hromadně zobrazovat podivné varování

  • Na telefonech čínských výrobců se zobrazuje bezpečnostní varování
  • Nabádá uživatele ke smazání aplikace Google

Na chytrých telefonech Huawei, Honor a Vivo se začalo zobrazovat podivné upozornění Bezpečnostní hrozba (Security threat), které vyzývá k odstranění oficiální aplikace Google. Uživatele varuje, že obsahuje nebezpečný malware. Vyplývá to ze zprávy serveru Bleeping Computer, který se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost.


Nepřehlédněte: Češi, žhavte telefony! Samsung Galaxy S23 dostává One UI 6 s Androidem 14


Je lepší zahodit čínské chytré telefony?

Bezpečnostní upozornění doporučuje okamžité odinstalování aplikace Google, protože je údajně vysoce riziková. Když uživatelé kliknou na možnost „Zobrazit podrobnosti”, zpráva varuje, že aplikace ukrývá malware, který bez vědomí uživatele odesílá prémiové SMS zprávy.

„U této aplikace bylo zjištěno odesílání SMS, lákání uživatelů k předplatnému placeného obsahu pro dospělé, soukromé stahování/instalace aplikací nebo krádež soukromých informací, což může způsobit finanční ztrátu,“ uvádí se v detailech podivného bezpečnostního poselství. „Doporučujeme ji okamžitě odinstalovat.“

Tento problém hlásí mnoho uživatelů na fórech podpory Googlu, komunitním fóru Reddit, fórech Huawei a dalších serverech, které se věnují zařízením s operačním systémem Android.

Redaktoři serveru BleepingComputer kontaktovali společnost Google, aby zjistili, zda náhlý nárůst varování před malwarem nemohla způsobit nedávná aktualizace aplikace, ale mluvčí americké firmy uvedl, že ochrana Google Play Protect výstrahu neiniciuje.

Huawei
Zdroj: FONETECH.CZ

Google říká, že chyba není na jeho straně

„Toto bezpečnostní oznámení nebylo spuštěno službou Google Play Protect a zdá se, že se zobrazuje na zařízeních, která nedisponují certifikací Play Protect a nemají přístup k oficiálnímu stahování aplikací z Google Play. Pro další informace doporučujeme kontaktovat výrobce. Google Play je jediný obchod s aplikacemi, odkud lze oficiálně stahovat aplikaci Google pro systém Android. Všechny aplikace Google procházejí stejně přísným testováním jako všechny ostatní aplikace v Google Play. Cílem těchto testů je zajistit, aby aplikace byly bezpečné, zabezpečené a splňovaly standardy kvality společnosti Google,“ uvedl mluvčí společnosti Google.

Pokud si vzpomínáte, Huawei je už několik let bez přístupu k oficiálním aplikacím společnosti Google. Redakce Bleeping Computeru nicméně zjistila, že varování se zobrazuje i na telefonech, kterých se zákaz netýká; k jejichž vydání došlo ještě před umístěním čínské firmy na černou listinu. To znamená, že za výstrahou nejsou aplikace dohrané do telefonu neoficiální cestou, což přesně neodráží stanovisko zástupce společnosti Google.

Pokud jste si do telefonu Huawei, Vivo nebo Honor nenahráli aplikaci Google z nějakého obchodu třetích stran, například APKPure nebo Aurora Store, měli byste varování ignorovat, píše server Bleeping Computer. Navíc, i když je velmi pravděpodobné, že tato bezpečnostní upozornění jsou falešně pozitivní, výrobci zařízení zatím nic oficiálně nekomentovali, což celou věc činí ještě podivnější.

Redaktoři mezitím kontaktovali společnosti Huawei a Vivo s žádostí o vyjádření, ale od čínských výrobců chytrých telefonu dosud žádnou odpověď neobdrželi.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Bleeping Computer

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Chyba se objevila hned po poslední aktualizaci aplikace Google na zařízeních Honor a Huawei.
    Je o falešná hláška, kterou lze vyřešit pouze tímto postupem: Natavení – Aplikace – Aplikace – Správce (správce zařízení) – Uložiště – Mazání dat.
    tímto postupem se hláška již nezobrazí.tovární nastavení nepomůže.

Comments are closed.