Mars

Čínská sonda objevila pod povrchem Marsu záhadné struktury. Jsme blíže objevu mimozemského života?

  • Mars byl dříve podobný Zemi, na planetě se nacházela jezera a řeky
  • Rover Ču-žung přinesl další důkaz o nedávné vodní aktivitě

Čínský rover Ču-žung (v anglické transkripci Zhurong) objevil na Marsu záhadnou strukturu pohřbenou pod povrchem rudé planety. Vědci se domnívají, že má podobu velkých mnohoúhelníků. O co se jedná?


Nepřehlédněte: Pozor! Když na vašem telefonu uvidíte tyto barevné tečky, znamená to, že vás sledují


Voda na Marsu

Čína se stala teprve druhou zemí po Spojených státech, která dokázala na Mars dopravit robotické vozítko a začít jej provozovat. Na Marsu přistál měkce kromě devíti amerických sond ještě sovětský Mars 3, ale to už je dávná minulost.

Rover Ču-žung, pojmenovaný podle čínského boha ohně, zkoumal marsovskou pánev Utopia Planitia. Čínský průzkum byl zaměřen na povrch planety, její atmosféru a také na hledání známek života. S pomocí radaru stroj také pátral po vodě a ledu. A přístroje sondy nakonec našly záhadné struktury pohřbené asi 35 metrů pod zemí a zkoumaly jejich tvar horizontálně v délce 1,9 kilometru.

NASA, Mars
Zdroj: NASA

Co tyto struktury znamenají?

No, odborníci se domnívají, že jde o polygony, resp. „polygonální klíny“, které jsou zřejmě tvořeny ledem. Podle všeho vznikly podobným procesem, jako je běžné zde na Zemi, tedy cykly zmrazování a tání. 

To podle vědců naznačuje, že v určitém okamžiku měl Mars rozmanitou atmosféru, která byla zodpovědná za proces zamrzání a tání. „Polygonální terén, který se vyskytuje v nízkých zeměpisných šířkách (∼25° s. š.) a který je interpretován jako vzniklý tepelným kontrakčním praskáním, přesvědčivě dokládá vysokou rozmanitost raného Marsu,“ uvádí autoři studie.

„Podpovrchová struktura s krycími materiály překrývajícími pohřbený paleopolygonální terén naznačuje, že v nějakou dobu došlo k výrazné paleoklimatické transformaci.“

Důkazy o přítomnosti vody na Marsu v minulosti vyvolávají mnoho otázek o tom, zda na rudé planetě někdy existoval život, přesto Mars není nejlepším kandidátem na mimozemský život v naší sluneční soustavě – tím je Jupiterův měsíc Europa.

Někteří vědci se domnívají, že pod zmrzlým povrchem měsíce se nachází hluboký a studený oceán kapalné vody. Pokud tomu tak skutečně je, nemusí se jednat o prostředí, které by se tolik lišilo od prostředí v nejhlubších oceánech na Zemi, kde život skutečně existuje, byť v omezeném množství.

Zdroj: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: Unilad

Total
0
Shares