Překvapený muž, telefon

Pozor! Když na vašem telefonu uvidíte tyto barevné tečky, znamená to, že vás sledují

  • Možná to nevíte, ale barevné tečky chrání vaše bezpečí
  • Víte, co na vašem telefonu znamenají a jak s nimi nakládat?

Majitelé chytrých telefonů a iPhonů si pomalu začínají uvědomovat, co znamenají zelené a oranžové tečky na displeji jejich smartphonů. Může se zdát, že se objevují náhodně, jsou však velmi důležité a proto byste je v žádném případě neměli ignorovat.


Nepřehlédněte: Apple v problémech? iPhone 15 má další nepříjemnou chybu, odlepuje se mu zadní kryt


Zelená či oranžová tečka

Majitelé novějších smartphonů s Androidem a telefonů iPhone jsou stále zmateni ze zelených a oranžových teček, které se jako kdyby náhodně zobrazují v horní části displejů. Byť tyto grafické symboly působí vskutku nenápadně, v žádném případě byste je neměli ignorovat – může vám totiž hrozit nebezpečí.

V jednom vlákně na diskuzním fóru Reddit se objevila otázka: „Proč se mi pořád na displeji náhodně objevuje ta zelená tečka?“ Zelené a oranžové puntíky byly do operačního systému iOS pro telefony iPhone přidány s příchodem verze 14 a jejich zobrazování souvisí s ochranou uživatelů; jde o užitečnou funkci ochrany soukromí. Tečky, které se na displejích smartphonů zobrazují, nás tedy nemají vyděsit, ale pomoci nám. Signalizují, když aplikace přistupují k fotoaparátu nebo mikrofonu.

V případě, že se vám v horní části displeje zobrazí oranžová tečka, tak některá aplikace právě používá mikrofon; ať už jde o hlasovou poznámku, telefonní hovor nebo nahrávání vzkazu přes WhatsApp, Messenger nebo Snapchat. Zatímco zelená tečka prozrazuje, že aplikace používá váš fotoaparát nebo dokonce fotoaparát a mikrofon současně. Obvykle ji můžete vidět třeba ve chvíli, když natáčíte video se zvukem. 

Pokud se zelená nebo žlutá tečka objeví v souvislosti se spuštěním aplikace, která by žádnou z těchto funkcí neměla používat, buďte obezřetní. Má více práv, než je nezbytně nutné. Ale ještě mnohem horší bude, když barevnou tečku uvidíte a uvědomíte si, že jste žádnou související aplikaci vůbec nespustili. To znamená jediné – že váš někdo špehuje.

tečka, mobil, telefon
Zdroj: FONETECH.CZ

Jak oprávnění odebrat?

V případě, že máte dojem, že nějaká aplikace používá záznamové zařízení neoprávněně, můžete to jednoduše zakázat. Na iPhonu navštivte Nastavení, vstupte do Soukromí a v sekci Mikrofon nebo Fotoaparát můžete pomocí přepínačů přístup pro jednotlivé aplikace zakázat nebo povolit.

Pokud máte chytrý telefon se systémem Android, přejděte do Nastavení, zvolte sekci Aplikace, najděte aplikaci, které chcete oprávnění odebrat, klikněte na ni a zvolte možnost Oprávnění.

A pakliže si myslíte, že některá aplikace dělá na pozadí něco zlovolného, je možná nejlepší ji prostě odstranit (smazat).

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: The Sun

Total
0
Shares