Větrná turbína

Čína spustila největší větrnou turbínu na světě. Vyrobí dost elektřiny pro celé město

  • Čína spustila největší větrnou turbínu na světě
  • Bez problémů zaopatří až 36 tisíc domácností

Zvyšování výkonu větrných turbín je jednou z cest, jak snížit náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Rozměry, kterých některé z nich dosahují, jsou vskutku impozantní: Svou výškou hravě předčí stavby jako Big Ben nebo Socha Svobody.


Nepřehlédněte: Nejasná cena iPhonů 15. Mohou mezigeneračně zdražit a nabídnout vyšší paměť


MySE 16-260: Nový rekordman

Příkladem může být čínská společnost Three Gorges Corporation, která hlásí, že trhla nový rekord, když 19. července úspěšně spustila provoz 16megawattové turbíny MySE 16-260 na větrné farmě poblíž provincie Fujian.

Obr je vysoký 152 metrů a váží 54 tun, přičemž každá jednotlivá lopatka měří 123 metrů. To znamená, že jejich záběr při otáčení pokrývá plochu 50 000 metrů čtverečních. Je to vůbec poprvé, co byla takto velká turbína připojena ke komerční síti.

Podle Three Gorges Corporation je turbína schopna vyrobit dostatek elektřiny pro 36 000 domácností o třech lidech po dobu jednoho roku. To by mělo vést ke snížení emisí oxidu uhličitého o 54 000 tun ročně (ve srovnání s uhelnými elektrárnami).

Dogger Bank, turbína
Zdroj: Nicholas Doherty / Unsplash

Energie pro tisíce domácností

Větrná farma v provincii Fuijian se nachází v blízkosti Tchajwanském průlivu. V této oblasti se pravidelně vyskytují poryvy o síle 7 stupňů Beaufortovy stupnice, které jsou klasifikovány jako „téměř vichřice“, což je samozřejmě ideální počasí pro výrobu větrné energie – samozřejmě za předpokladu, že turbíny takové počasí vydrží. Společnost Mingyang Smart Energy však říká, že MySE 16-260 ustojí extrémní poryvy větru o síle až 79,8 metru za sekundu.

Ale není to jen Čína, která se stále více spoléhá na větrnou energii. V březnu letošního roku odborníci ze společnosti Siemens uvedli do provozu svou zatím nejvyspělejší a nejvýkonnější větrnou turbínu určenou pro mořské větrné farmy.

Instalována je v testovacím centru v dánském Østerildu. Siemens SG 14-236 DD je zároveň jednou z nejvýkonnějších na světě, ve špičce má výkon 15 megawattů (MW).

Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
1 komentář
  1. A co když nefouká? Točí klikou nebo jedou ne petrolej?

Comments are closed.