Internet

Čína spustila nejrychlejší internet na světě. Je třikrát rychlejší než nejlepší technologie USA a dokáže stáhnout 150 filmů za sekundu

 • Internetové spojení spojuje tři města na délce 3 000 kilometrů
 • Dokáže přenášet 1,2 terarabitu dat za sekundu
 • Tento mimořádný výkon překonal všechny prognózy odborníků

Čína překonala rekord v nejrychlejším připojení k internetu. Spustila službu, která dokáže přenášet data rychlostí až 1,2 terabitu za sekundu, což odpovídá přenosu 150 filmů, píše server Daily Mail.


Nepřehlédněte: WhatsApp čeká nepopulární změna. Záloha konverzací zdarma brzy končí


Čína má mimořádný internet

Tři tisíce kilometrů dlouhý optický kabel se táhne téměř po celé délce země a spojuje Peking, Wuchan a Kanton. Ultrarychlý internet je třikrát rychlejší než nejrychlejší připojení v USA a desetkrát rychlejší než ostatních hlavních tras.

Téměř všechny páteřní spojení na světě pracují rychlostí „pouhých“ 100 gigabitů za sekundu, a to včetně těch v USA, které to dělají o něco rychleji – každou sekundu maximálně rychlostí 400 gigabitů. Číňané tedy před všemi získali pořádný náskok.

Vysokorychlostní čínský internet byl spuštěn o dva roky dříve, než se očekávalo. Ačkoli byla síť aktivována již 31. července letošního roku, oficiálně byla po úspěšném testování spuštěna až na akci 13. listopadu.

Na vývoji sítě spolupracovala univerzita Čching-chua, jedna z předních čínských akademických institucí, se společnostmi China Mobile, Huawei a China Education a Research Network (CERNET).

„FITI je projekt, který vznikal deset let a je nejnovější verzí národní sítě pro vzdělávání a výzkum v Číně, která se stane součástí hlavních internetových spojení přenášejících obrovské množství dat mezi různými internetovými kanály,“ píše Daily Mail.

PC, server
Zdroj: ananitit / Pixabay

Síť využívá jen čínské technologie

Pro Čínu je důležité, že síť využívá pouze komponenty a software čínské výroby. Země začala být znepokojena svou závislostí na Spojených státech a Japonsku, pokud jde o zařízení, jako jsou směrovače. Vše v nové páteřní síti je však domácí výroby, přičemž výzkumné týmy dosáhly zásadního pokroku v celé řadě oblastí.

Například univerzita Čching-chua vytvořila superrychlý internetový směrovač, který je schopen zpracovat více dat než jakýkoli jiný model na světě.

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Daily Mail, The Sun

Total
0
Shares
29 komentářů
 1. jak je to možné vždyt na a novinkách forum 24 idnes …….. i v naší vládě i v EU tvrdili a psali že tam ještě běhají poslové za misku rýže že nemá cenu s takovou zaostalou zemí si něco začínat

  1. Až bude beze strachu kterýkoli číňan z kterékoli, i té nejzapadlejší, vesnice na veřejné sociální síti kritizovat vládu, tak s čínou bude spolupracovat celý svět.

  2. Takže ve 4. největší zemi na světě spojili v rámci propagace 3 města rychlým (viz. příspěvek od kolegy níže, nikoliv nejrychlejším) internetovým připojením. To ale stále neznamená, že si 90% obyvatel neběhá pro misku rýže… A příště si prosím zlepšete češtinu kolego.

  3. A tady nastává otázka, proč by spolupráce měla být podmíněna nespokojeností s vlastní vládou. Já bych tedy radši přišel o nevýhody globalizace, výměnou za vládu, kterou bych nemusel kritizovat. Alespoň za vlastizrádné chování. To by byla taková dvojitá výhra. Myslím, že Číňani to budou mít podobně.

 2. Podle toho co se dočítám v českých médiích tak jsou Číňani kopírující poloopice které všechny nápady kradou. Takže toto prosím ukradli komu? Ufounům? Před nedávnem sem viděl dokument o technologiích které vymýšlí a úrovni obchodu či služeb v Číně. No přiznám se, že v tu chvíli sem si připadal jako poloopice já sám. Nemáme šanci je nikdy dohnat a už vůbec ne je předhonit. Snad proto na ně budou čeští politici raději kydat špínu než abychom se od nic něco naučili protože jsou to zlí komunisti…

  1. Tohle jsou evoluční technologie. Patrně nic převratného. Čína do podobného vývoje v posledních letech vrazila stovky miliard dolarů. Bylo by ostudné, kdyby se jim to nepodařilo nijak posunout dopředu.

   Západ naopak do těchto technologií dává v posledních letech řádově méně. Takže není divu, proč není úplně nejlepší.

   1. Čím to, že dává Západ méně do vývoje technologií? Nebude to tím, že ekonomicky upadá, že nemá peníze, protože je posílal na Uk a díky sankcím proti Rusku si podřezal větev sám pod sebou ?

  2. Ještě musí zaznít, že za všechno špatné můžou Rusáci a že je potřeba víc podporovat Zelenavého. Protože když si bude moci dál hrát na vojáčky za cizí peníze a krev, tak nás zachrání a bude i ten rychlý Internet.

 3. V Číně a Rusku je to stejné. Nic neumí a co neokopírují to nemají. Všichni, kdo to tvrdí si nevidí na špičku nosu. Vzpomínám na svá studia na ČVUT fakultě strojní před 47 roky, když mě ve 3. semestru vyhodili z Pružnosti a pevnosti II. a já pak sehnal knihu od Rusa Miroljubova Řešené příklady z pružnosti a pevnosti = pochopil jsem to a zkoušku jsem hravě zvládnul. V době nedávné mě objev akademika Filatova z Ruska vyléčil vyhřezlou ploténku. Koukněte se co umí a za jakou cenu se prodává čínská sdělovací technika, vozidla, letadla. Ti lidé jsou pracovití a umí. Evropu ani Ameriku nepotřebují a dohnat je bude problém. Jsou velmi pracovití jak ve vzdělání tak v práci, Evropan ani Američan na ně nemá. A protože to ti dva posledně jmenovaní dobře vědí, tak na ně budou házet špínu doufající, že 100x opakovaná lež se stane pravdou. Již se mockrát stalo, že Rus svým jednoduchým, levným a novátorským řešením předběhl technologicky vyspělé státy a ti na to koukali jak tydýt, že si tedy dovolil moc. A tak by jsme mohli pokračovat

 4. To vůbec nic nemění na tom, že jde o agresivní (ne asertivní!) militantní komunistickou diktaturu. V jejich politice je až podezřele mnoho rysů fašismu. Rychlejší internet zřejmě půjde také efektivněji zneužívat např. k cenzuře či k jiným nepravostem. Neukoupím si jejich elektroniku, ani kdyby byla pozlacená.

 5. Tak to je mazec teda. Když to porovnám se svým internetem doma se stahováním dat rychlostí 5MB/s, tak je to trošku rozdíl, no :-))

 6. Blahopřeju. Čína dělá obrovský pokrok. Mají na to, jsou technicky i vědecky vzdělaní a mají rozsáhlé lidské zdroje. Myslím, že každá země, která přemýšlí bude chtít s ní rozšiřovat vztahy.

 7. Evropa v četě USA je totálně zaostalá, už nikdy Čínu v těchto technologiích nedoženou. Nejhorší je , že nedisponují pouze těmito vrcholnými technologiemi, ale i ve strojírenství, automobilovém průmyslu, v textilním , zdravotnictví, vesmírné technologii, atd. Stačí se zaletět podívat do Číny, jakéhokoli většího města, budou vám vypadávat oči. A až se vrátíte, přiletíte, do Prahy, tak už na letišti si budete připadat jak v rozkládající se, zastaralé zemi, s postkomunistickými vymoženostmi, prostě něco jak v Afrických zaostalých státech. To vše je samozřejmě utajováno, až na nějaké mizivé informace, které by k nám prosákly přes sociální sítě.

 8. Kdysi v historii se Čína před útoky cizinců z vnějí chránila svou pověstnou zdí, kdo za ni nakouknul, byl bez milostí zlikvidován . Dnes ukazuje, co jsou tito velikáni schopni vymyslet a udělat, a to už dávno NE za misku rýže .

  Jarda z Vysočiny

  1. Nedalo it to a Vaši informaci ověřil přímo u zdroje es.net. Tato síť jede na 400 Gbps. Spuštěna v letošním roce.

 9. Před 5 lety jsem krátce pobýval v Šanghaji. Prošel jsem si tam co jsem mohl vzhledem k délce pobytu 10 dnů.. Až na některé nepříjemné sociální kontrasty a pár stavebnětechnických nelogičností jsem už jen valil oči. Samozřejmě, že to ještě není Singapur, ale ve srovnàní s
  Českem jsme na tom prachmizerně. Již dnes to odhaduji tak na 30-i leté zaostávàní, páč ty prostředky pokroku prostě nemáme.
  Budiž nàm drobnou útěchou, že bída je tam taky, ve vnitrozemí, na venkově. Bohatství je kumulováno ve velkých lidnatých centrech – zatím.
  Mazaní, neschopní komunisti, i když – spíše kombinace s důsledným novokeynesiánským státním kapitalismem.
  :-)))

 10. Když USA postavily ve spolupráci s dalšími zeměmi orbitální stanici, nekonečně se to velebilo. Dnes má Čína sama vlastní, střídají se tam posádky, připravuje let na Měsíc s lidskou posádkou, to vše v klidu,bez fanfár sdělovacích prostředků. Prakticky ve všech technologiích předstihují svět. Pracují! Bez povyku! Elektromobily, baterie,armáda, elektronika, výstavba, prostě vše. Nedostižné tempo. PROČ? Nikde neválčí, ekonomika NENÍ POSTAVENA na zisku z válek, budování základen po světě a hraním si na světového četníka!

  1. Nějak jste vynechal to zásadní.

   Že Čína dohání cca 50 letou ztrátu…

  1. Věř si raději Fialovcům a Amíkům , daleko se nedostaneš, truhlíku, viděl jsi někdy videa z Číny , jestli ovládáš , ikdyž pochybuji internet prřiď si you tube , a nemusíš fialově kecat.

 11. Toto je prvotní linka, opravdu není dokončená, protože se dělá napojení Shanghai, Hanzhou, Ningbo, Jinhua.

  By mě zajímalo kdy se začnou řešit ty čipy si teď Huawei vyrábí sám….

  Žiju v Číně už přes 4 roky, ale často co vidím a čtu na médiích, to fakt neodpovídá realitě co denně v Číně žiju…. Služby, efektivita a život je fakt jiná.

  1. Nejvíc žvaní ti, co tam byli jen prstem po mapě. 🫣😂

 12. Kdo jen trochu pochybuje o schopnostech Číny, nechť tam vyrazí a tam pochopí, že Čína je v praktickém využívání nových technologií již o kus před Spojenými státy – např. vlaky na magnetickém polštáři obhospodařují v bèžném provozu mezi Shanghai s dalšími městy. Srovnávat s Evropou nemá smysl – totiž Evropa v podstatě končí… a stává se pro čínské turisty technologickým skansenem minulosti. Čínská ekonomika funguje na tržních principech a jejich politici se snaží tomu nepřekážet a soustřeďují se čistě na geopolitické zájmy. Naprosto odlišný přístup od toho, co se děje v EU.

 13. Hm, hm. Až na to, že na čínském internetu není nic, než nesnesitelná propaganda, státní aplikace a možná ty kradené filmy. Teď si budou schopni rychleji přeposílat kradené duševní vlastnictví. Great Firewall of China. Teď si budou schopni rychleji přeposílat kradené duševní vlastnictví… Nevěřte “cizincům”, kteří spolupracují s čínskou propagandou. Věřte jen cizincům, kteří si dali tu práci, naučili se čínsky, v Číně aspoň chvíli žili a dnes jsou pod palbou státní propagandy, která neustále hlásí jejich příspěvky jako závadné a zasírá diskuze příspěvky jako tady pan (bot?) “pavel”

Comments are closed.