Čína, vrt

Čína se snaží prokopat do středu zeměkoule: Epický vrt bude sahat více než 11 kilometrů pod povrch

  • Číňané vrtají do hlubin planety Země
  • Chtějí se dostat k horninám starým 145 milionů let

Vědci mohou zjistit, co se děje pod zemským povrchem, hned několika způsoby – například měřením seismických vln – ale nic na světě se nevyrovná opravdu hluboké díře, píše server Science Alert.


Nepřehlédněte: Cestoval Ježíš Kristus časem? Na 428 let starém obraze drží sovětskou družici Sputnik


Epický vrt do hlubin Země

Podle státní tiskové agentury Xinhua čínští experti vrtají v poušti Taklamakan na severozápadě země, kde se během nadcházejících měsíců chtějí dostat až do hloubky 11 100 metrů – to odpovídá více než 33 Eiffelovým věžím postaveným na sebe

Ačkoli ambiciózní projekt budí respekt a uznání, nebude se jednat o úplně nejhlubší vrt, jaký kdy člověk vytvořil. Čínský vrt nepřekoná 12 262 metrů hluboký Kolský superhluboký vrt (Kola Superdeep Borehole) v Rusku, který je nyní opuštěný, ani 12 290 metrů hluboký vrt BD-04A v Al Shaheen v Kataru.

Nové informace o složení zemské kůry

Vrt vzniká výhradně kvůli vědeckému výzkumu. Čínští odborníci ho začali vytvářet proto, aby získali více informací o složení zemské kůry.

Čína o projektu nic bližšího neprozradila. Netušíme tak, jaké experimenty ve vrtu výzkumníci chtějí provádět, ale jedno přece jenom víme – tloušťka kontinentální kůry dosahuje průměrně 35 kilometrů, takže čínský vrt nemůže plášť narušit.

Každopádně Číňany nečeká nic snadného. Pro představu, jak náročné může být vrtání do takových hloubek, se stačí podívat na superhluboký ruský vrt. Práce na tomto projektu začaly v květnu 1970 a trvaly až do roku 1994, přičemž kvůli mechanickým poruchám a haváriím muselo být nakonec vyhloubeno pět vrtů.

Práce na ruském vrtu zabraly 24 let a vyžádaly si nasazení poměrně pozoruhodné techniky. A co všechno jsme díky Kolskému superhlubokému vrtu zjistili? Například to, že i ve výše zmíněných dvanácti kilometrech lze narazit na vodu – což by dříve snad nikoho nenapadlo. Dalším zajímavým vědeckým objevem byla přítomnost mikroskopických zkamenělin planktonu v hloubce asi 6 000 metrů pod povrchem.

„Náročnost projektu se dá přirovnat k jízdě velkého nákladního auta po dvou tenkých ocelových lanech,“ uvedl pro Xinhua vědec Sun Jinsheng z Čínské akademie inženýrství. „Technika, která je k vyhloubení vrtu použita, musí odolat teplotám až 200 stupňů Celsia a atmosférickému tlaku asi 1300krát vyššímu, než je na povrchu,“ dodal.

Až bude čínský vrt dokončen, což se očekává zhruba za 450 dní, projde 10 kontinentálními vrstvami – vrstvami sedimentárních hornin, které se táhnou celými kontinenty – až do „křídového systému“, který vznikl před 145 miliony let, uzavírá Science Alert.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Tady něco nesedí průměr země je něco přes 12000 km tak nevim

  2. Co tu nesedí? Prostě dokážeme jen trochu rýpnout do povrchu. Titulek jen přeháni, jako vždy.🙂

Comments are closed.