Colossal Biosciences, CIA

CIA právě investovala do technologie vzkříšení mamutů a nikomu neřekla proč

  • Oživíme mamuty, oznámili vědci
  • Do projektu je zapojena i americká CIA

CIA údajně investovala do společnosti Colossal Biosciences, která slibuje, že přivede mamuta srstnatého zpět k životu, aby zachránil Arktidu. Problém je, že nikdo netuší, proč to vlastně udělala. I když…


Nepřehlédněte: Prohlédněte si třípatrové jumbo budoucnosti. Nebeská velryba nabídne lázně, posilovny i jedinečný výhled na vesmír


Colossal plánuje oživit mamuta

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA, anglicky Central Intelligence Agency) se zřejmě začala zajímat o přírodní historii. Tedy přesněji řečeno o mamuty srstnaté. Zahraniční média totiž informují, že nepřímo investovala do společnosti, která doufá, že se jí podaří tyto velké chlupaté slony přivést zpět na svět.

Podle serveru The Intercept získala americká biotechnologická firma Colossal Biosciences nového investora v podobě neziskové společnosti In-Q-Tel, která se zabývá rizikovým kapitálem a kterou částečně financuje CIA.

I když nemusí být na první pohled jasné, proč chce CIA mamuty opět vzkřísit, In-Q-Tel tvrdí, že službu nezajímají ani tak prehistorická zvířata, jako spíše schopnosti, které nabízí technologie a know-how společnosti Colossal v oblasti sekvenování DNA.

V příspěvku na blogu společnosti In-Q-Tel se píše, že tato technologie jí pomůže číst, zapisovat a upravovat genetický materiál a stanovit etické i technologické standardy pro jeho používání.

 

CIA jde o technologie

Již delší dobu je známo, že se Colossal Biosciences podařilo sekvenovat celý genom asijských slonů v rámci projektu vytváření embryí mamutů srstnatých pomocí nástroje pro úpravu genů CRISPR. Vzkříšený mamut by měl být hybridem mezi původním mamutem a slonem, nikoli klonem původního obra, o což je snažili odborníci ve filmu Jurský park.

V Colossal si zvolili snadnější cestu: vezmou genom slona indického, který pak genetickým editorem CRISPR přepíšou na genom mamuta. Protože genom slona indického je s genomem mamuta shodný na 99,6 procent, na vědce čeká úkol přepsat pouze 0,4 procenta genomu.

Mamuti vyhnuli asi před čtyřmi tisíci lety. Kdysi obývali velkou část Arktidy, ale běžně žili i na rozsáhlém území střední Evropy. Tento majestátný chobotnatec se v minulosti pohyboval i na území České republiky.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: The Intercept

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.