Červí díra, černá díra

Cestování časem není podle vědců nesmysl. Má ale své podmínky, říkají

  • Je možné cestovat časem?
  • Vědci přicházejí s novým výzkumem

Debatu o cestování v čase provází řada konspiračních teorií. Zatímco filmy jako Návrat do budoucnosti nám přiblížily, jak by mohlo cestování časem vypadat, zdá se, že vědci konečně přišli na to, jak ho uskutečnit, i když zatím jen na mikroskopické úrovni.


Nepřehlédněte: K Zemi dorazil ze vzdálenosti 32 milionů kilometrů laserem zakódovaný obrázek, oznámila NASA


Cestování v čase je možné, ukázala studie

Cestovat časem se zatím nikomu nepodařilo – alespoň pokud je nám známo, ale otázka, zda je to teoreticky možné, vědce nepřestává fascinovat. Jak ukazují filmy jako Terminátor, Donnie Darko nebo Návrat do budoucnosti, cestování v čase vytváří spoustu problémů protivících se základním pravidlům fungování vesmíru: pokud se například vrátíte v čase a zabráníte setkání svých rodičů, jak můžete vůbec existovat, abyste se v čase mohli vrátit?

Vědci tomuto problému přezdívají „paradox dědečka“, ale výzkumníci Till Bohmer a Thomas Blochowicz z Technické univerzity v německém Darmstadtu nyní publikovali studii, která možnost cestovat časem nevylučuje. Jejich výzkum se zaměřuje na efektivní „promíchávání“ času ve struktuře některých materiálů, jako je například sklo. Odborníci zjistili, že čas se nechová zrovna lineárně – a to právě na příkladu skla, které má jednu z nejzajímavějších struktur ze všech předmětů, které lidé každodenně používají.

„Tento prvek se neřídí tradiční molekulární strukturou, ale molekuly skla se ve skutečnosti neustále propadají na nová místa. Sklo tak neustále obrací čas na molekulární úrovni. Vědci uvedli, že sklo sledovali pomocí rozptýleného laserového paprsku, které jim umožnilo vidět, že vzorky skla se posouvají a reformují do nových uspořádání.

Cestovatel v čase, budoucnost
Zdroj: TheDigitalArtist / Pixabay

Výzkum pokračuje

„Drobné fluktuace molekul bylo třeba zdokumentovat pomocí ultra citlivých přístrojů. Nelze jen tak pozorovat, jak se molekuly pohybují,“ prozradil Blochowicz. Vědci zatím nejsou schopni určit, zda změny procesu probíhají dopředu nebo dozadu, ale dává jim to naději, že cestování v čase by mohlo být někdy v budoucnu možné.

Nejnovější studie je svým způsobem v rozporu s předchozími výzkumy, které naznačovaly, že cestování v čase nebude nikdy možné. Výzkum však v podstatě vylučuje koncept, že by každý mohl zamířit zpět v čase. Studie uvádí, že čas ve vesmíru může jít pouze jedním směrem – dopředu.

I když se dá nová vědecká studie naznačit za přelomovou, je otázkou, zda se cestování v čase vůbec někdy dožijeme.

Zdroj náhledové fotografie: Genty / Pixabay, zdroj: Nature, indy100

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Podle titulku to vypadalo, že si jenom koupím jízdenku a dodržím obchodní podmínky. zase článek o něčem, co jsem číst nechtěl, byť sledování molekul a struktury skla může být pro někoho fascinující.

  2. Jakou asi rychlostí se prostorem šíří gravitace? Jak by se dala změřit? Bylo by úžasné, kdyby se dala nasměrovat.

    1. LIGO? Si variabliní? Rychlost světla vesmírný maximum a tvůj pohon má rozsah 0 – 100% tak snad váha může být, součin kmitočtu částic.

  3. Světe, div se, sklo je amorfní stejně jako třeba asfalt. a dochází u něj časem k pohybu molekul.
    Proč by to mělo znamenat, že se posouvají nejen v prostoru, ale také nazpět v čase? Protože cestování časem jako takové je naprostá hračka a děláme to všichni, jenom zpátky to nedá nikdo.
    Pokud vím, žijeme ve světě, který odpovídá jednomu z řešení Einsteinových rovnic. Těch možných řešení je více, a v jednom z nich skutečně lze cestovat časem nazpátek, ale to není náš případ.

  4. Cestování v čase je každodenní realita. Bohužel jen dopředu a rychlosti 1 s za 1 s. 😉

Comments are closed.