COMPASS Upgrade

Čeští vědci pracují na umělém Slunci, které Evropě i celému světu zajistí neomezenou energii

  • Čeští vědci pracují na něčem neuvěřitelném
  • Nový fúzí reaktor může přepsat historii

Je to jeden z nejvýznamnějších vědeckých projektů současnosti. Vědci, kteří na něm pracují, doslova vytvářejí Slunce v laboratorních podmínkách. Jejich úsilí by mohlo lidstvu přinést téměř neomezený zdroj tepla a elektřiny. O čem hovoříme? Přece o fúzním reaktoru tokamak!


Nepřehlédněte: Nové video Slunce vyrazí dech: Sonda natočila vesmírného hada, jak se plazí po jeho povrchu


Vědci dlouho nemohli přijít na to, co je zdrojem energie Slunce. Pak zjistili, že se tak děje prostřednictvím termonukleární fúze. Fyziky zajímalo, jak by se taková reakce dala využít v pozemských podmínkách. Jejich cílem bylo vytvořit „malé slunce na Zemi“, které by mohlo generovat obrovské množství čisté energie. Výzkum probíhal od 40. let dvacátého století a vědci se domnívali, že svého cíle brzy dosáhnou. Mýlili se.

V cestě jim stálo několik fyzikálních a technologických překážek. Ani dnes, o osm desetiletí později, lidé stále nedokážou termojadernou fúzí vyrobit více energie, než do celého procesu vloží. Lidstvo však v tomto směru učinilo významný pokrok a Češi v tom všem hrají jednu z hlavních rolí.

Co se děje uvnitř tokamaku?

Nic menšího, než že teplota v něm dosahuje až 100 milionů stupňů Celsia, což je téměř desetinásobek teploty v centru Slunce! Tak vysoké teploty může dosáhnout pražský tokamakový reaktor COMPASS Upgrade. Ještě působivější je, že čeští vědci reaktor staví sami, bez zahraniční pomoci, to dokáže jen asi pět zemí na světě.

Již předchůdce reaktoru COMPASS Upgrade, COMPASS, vynesl Česko na špičku světového výzkumu v oblasti jaderné fúze. A právě COMPASS, na němž čeští vědci experimentují již dvanáct let, se stane základem francouzského projektu ITER, který – jak mnozí doufají, bude prvním tokamakem na světě vyrábějícím energii.

Konečným cílem vědců je vytvořit fúzní elektrárnu, která bude bezpečnější a účinnější než současné jaderné elektrárny. Díky životnosti plazmatu mohou být fúzní elektrárny nekonečným zdrojem tepla a elektřiny.

Česká stopa na Slunci

Na výzkumu tokamaku se významně podílejí čeští vědci z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Nejprve zajistili vyšší bezpečnost tím, že přišli na to, co udělat, aby nedošlo k roztavení desek, které pokrývají vnitřní komoru tokamaku. Za druhé přesně vypočítali a otestovali, jak a kam umístit mnohatunové magnetické cívky, aby tokamak mohl dosáhnout svých maximálních parametrů. Vyvinuli také novou metodu měření magnetického pole v náročných podmínkách fúzního reaktoru a vyrobili pro tento účel sadu osmdesáti senzorů.

Vývoj a testování pražského reaktoru však není supertajným projektem, ke kterému nemá veřejnost přístup. V Praze se pořádají letní a zimní experimentální školy pro odbornou i širokou veřejnost. Za posledních dvanáct let se jich zúčastnily více než tři stovky zahraničních studentů a mladých vědců.

Dosud probíhá velmi úzká celosvětová spolupráce na vývoji tokamaku. Je však otázkou, zda ji nenahradí celosvětový závod o neomezenou energii, až spolupráce přinese první ovoce v podobě prvního tokamaku vyrábějícího energii. Doufejme, že převládne duch globálního bratrství.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, zdroj: 3seaseurope

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Češi to vymyslí. Češi to vyrobí. Bude to vyrábět energii celému světu zdarma jen oni jí budou platit.

  2. Kdysi mi mistr v dílně říkal: Nevymýšlej vymyšlené! Stejně tak říkám: uveďte v praxi vynálezy p. Tesly a bude energie vždy dost pro všechny. Zbytek je balada o …

  3. No jo, Češi na špičce vývoje tokamaku. 🙁 Především tokamak je ruský vynález pokud se nemýlím, první tokamak na našem území byl dar, SSSR tehdejší ČSFR. Tím však v žádném případě, nehodlám jakkoliv obhajovat to, co Rusko dnes předvádí. Jen jsem zažil dobu, kdy vše z východu bylo úžasné a dnes, bohužel, zažívám dobu, kde úžasné je vše ze západu. Lidi, proboha, probuďte se ……

    1. 👍. Akorát to Rusko nás brání před další nacistickou válkou,kterou vedou elity,aby se dostali k surovinám na Sibiři a my by jsme je tak akorát těžili

Comments are closed.