Česko nabízí pomoc

Česko je malá země. Vždy si bude muset volit „menší zlo“

 • Konflikt na Ukrajině stále nekončí
 • Dopad sankcí se promítá i u nás
 • Je Česko v pozici, že si může vybírat?

Přiznávám, že takové téma není v obvyklém hledáčku technologického webu, ale v kontextu současných událostí snad nejde vyloženě o přešlap. Válka na Ukrajině totiž bezprostředně ovlivňuje všechny, a to samozřejmě platí i pro Česko.

Česko je malá země

Záměrně se vyhnu hodnocení této „speciální operace“ a veškerých zvěrstev, hrůz a dezinformací, kterými jsme dennodenně masírování. Ne proto, že na to nemám svůj názor, ale proto, že jsou k tomu mnohem povolanější lidé.

Jakožto pozdní Husákovo dítě si z dětství leccos pamatuji: to dobré i to zlé. Naše země byla v ruském područí příliš dlouho na to, aby si člověk občas nevybavil, že ta doba nebyla vůbec lehká. Říká se: s odstupem jsou i ty horší vzpomínky vesměs dobré, protože čas spoustu zlých zkušeností zahojí.

A asi je to pravda. Nicméně faktem zůstává, že jedna věc je se minulostí příliš nezaobírat a ta druhá se z ní poučit. A jestliže to vnímáte právě touto optikou, zjistíte, že Rusko tady sice nechcete, ale ignorovat ho úplně nelze.


Nepřehlédněte: Anonymous: pro někoho ochránci, pro jiného teroristé. Češi, jak je vnímáte vy?


NFT pro Ukrajinu
Zdroj: Max Kukurudziak / Unsplash

Nevyhnutelný dvojí metr?

Aby nedošlo k omylu. Napadnout suverénní stát, ať už jsou pohnutky jakékoliv, je v novodobé společnosti nepřípustné, přesto jak sami vidíte, nikoliv nemožné. Bohužel, jedna strana mince je rovina morálně-lidská a ta druhá geopolitická .

Akcentované odstřihnutí od ruského vlivu je určitě chvályhodné, nicméně, musí být uděláno s rozmyslem. Je určitě dobré si uvědomit, za kterou stranu Česko kope, stejně jako skutečnost, jak moc to ovlivní celou společnost (inflace, zdražení atd.).

Utáhnout si opasky se sice nabízí a ti nejradikálnější z vás dodají, že je potřeba ztlumit topení na minimum, omezit ježdění auty a vůbec dělat všechno proto, aby těch peněz dostal Rus co nejméně. Na druhou stranu musíte myslet ekonomicky. Zní to hrozně, jenže tak to je.

Praha, Česko
Zdroj: Martin Krchnacek, Unsplash

Umírají lidé, vyhrává však matematika

Právě tato rovina je jedním z důvodů, proč si Putin na Ukrajinu tolik věřil, a i přes všechny ty sankce se ukazuje, že ho sice zpomalí, ale (zatím) nezastaví. Vydalo by nejspíš na celou bichli, co všechno je potřeba udělat a také, co se nám nejspíš vrátí jako bumerang.

Vezměte si jen platbu za ropu a za plyn. Oficiální stanovisko bylo: nebudeme platit v rublech, a přesto se našly některé výjimky. Nejde o první případ, kdy je skálopevné jednotné stanovisko Evropské unie naprosto nejednotné. A podívejte se na sousední Německo. To je ve srovnání s Českem obří ekonomika a jak tam jdou všichni zejména přes čísla.

Pakliže se na válku na Ukrajině podíváte z vícero úhlů, brzy vám dojde, že její dopady pocítí jak ti „dobří“, tak ti „zlí“. Nedovolil bych si fušovat našim politickým špičkám, ekonomům a finančním expertům do řemesla, jen bych rád připomněl, že Česko si historicky volilo to menší ze dvou zel, nikoliv to, co je nejlepší pro něj.

Zdroj náhledové fotografie: Martin Krchnacek, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
4 komentářů
 1. Já když něco někam píšu, byť třeba jen komentář v diskusi, vždy si před odesláním text přečtu, a opravím případné chyby. Tím spíš by to měl udělat ten, kdo je za publikování svých článků placen.

  “Dopad sankcí je se promítá i u nás”
  “Záměrně se vyhnu hodnocení této „speciální operace“ a veškerých zvěrstev, hrůz a dezinformací, kterými jsme dennodenně masírování” (mimochodem, už tou formulací se autor hodnocení nevyhnul)
  “jedna věc je si minulost příliš nezabírat”
  “Vydalo by to na nejspíš na celou bichli”

  1. Zdravím Vás. Díky za korekce, opraveno. Omlouvám se a přeju pěkný zbytek dne.

 2. Docela solidní blábol. Od každé strany trošku – hlavně, že se zalíbím všem, ale závěr, ponaučení a nějaký přínos z článku tady naprosto chybí.
  Co třeba hledat nějaká řešení?
  Co třeba správně pojmenovat, kdo tady za toto všechno může?
  A hlavně co takhle správně pojmenovat to neuvěřitelné pokrytectví všech, kteří teď chtějí strašně moc soucítit s chudáčky ukrajinci???

  1) Není rozhodně pravdou, že se nás to jakkoliv týká.. Proč třeba stejným metrem neřešíš Bílé farmáře v ČAD???
  Tam je statistika taková, že průměrně jednou týdně je některý z bílých farmářů zavražděn!
  Proč se to “v moderní době” nikoho z nás nedotýká? Tady je pořád nějaké BLM, integrace, inkluze a neustavičné poučování o tom, jak my se máme chovat k chudáčkům černouškům. Ale že se v ČAD tohle děje, to nikoho z “moderního” světa nesere, co? (vůbec bych se ani nedivil, kdybys netušil, o čem mluvím).
  Přitom tam skutečně dochází k čistému rasismu, kdy dokonce premiér (nevím jak se ta černá tlama jmenuje a ani nevím, jestli to chci vědět), tak na svém meetingu sám prohlašoval, že je potřeba bílé farmáře vyhnat ze země a svá slova doprovázel gestem zbraně. Můžu na to klidně poslat odkaz, odkud tyto informace mám.
  Každopádně podstata je taková, že ukrajina (rozvojová země) jen proto, protože hnije v Evropě a protože se jedná o “zlého rusa”, tak z ní děláte světový poprask, ale to, že probíhají po Zeměkouli i v dnešní době ozbrojené konflikty mezi sousedy, tak to nikdo neřeší (velmi zajímavé…..)
  Takže ty kecy o tom, že se nás to týká, tak to si nechte prosím pro tak inteligentní lidi, kteří svou inteligencí mohou konkurovat rusům nebo ukrajincům.

  Další věc, toto je důsledek stupidní politiky Zelenského a vládních představitelů Ukrajiny. Sorry, ale Putin ač jako diktátor, tak je, byl a vždycky bude patřit mezi světové velmoci (ať se vám to líbí či ne). Už jen to, že se právě ta údajně nejmocnější země od nepaměti právě s Ruskem vždy srovnávala, tak to o něčem svědčí. Neříkám, že rusové jsou nějakým světovým významem, ale hlavně díky přírodním zdrojům vždycky budou konkurence schopní. Proč se kupříkladu nikdy USA nesrovnávala třeba já nevím s Finskem? Proč vždycky jen s tím “zaostalým” Ruskem? Já bych se kupříkladu nikdy nesrovnával s Ukrajinci, protože vím, že jejich inteligence je rovna tomu, co jsem uměl na prvním stupni základní školy (ok, čest výjimkám. Ty jsou ovšem natolik inteligentní, že z Ukrajiny zdrhly už dávno).
  Takže pokud máš za souseda takovou mocnost a nebereš ji vážně, provokuješ ji a dokonce si hraješ na něco, co nejsi, tak se pak nediv, že tě klepne přes prsty. Tento konflikt vznikl především díky stupidní diplomacii Ukrajinské vlády (a to se fakt nebavíme jen o tomto roce, to je skutečně dlouhodobé).
  Když k tomu ještě připočítáš, že Putin má touhy po obnovení sovětského svazu, tak pak je každá provokace vůči němu z pozice Zelenského víc než trestuhodná.
  Zelenský to přehnal, ten to má na svědomí, tak ať si to také odsere. Problém je, že do toho zatáhl celou zemi.
  Každopádně nás se to nijak netýká!!! Takže ty kecy o tom, že to má mít na nás jakýkoliv dopad, tak si skutečně nechej pro sebe!

  No a to hlavní – máme být solidární? Ano??? Máme mít soucit s ukrajinci??? Ano????
  NAJEDNOU!!!!!
  Od jakživa je každý v Evropě (včetně teď těch, co tu mávají žlutomodrým hadrem) bral vždycky jako levnou a tupou pracovní sílu!!!!
  Ukrajinci neustále sloužili jako hrozba všem pracujícím, že pokud nebudou makat, tak dotyčného zaměstnance nahradí ukrajincem, který tu samou práci bude vykonávat za třetinovou mzdu.
  Doteď to nikomu nevadilo.
  Ukrajinci byly vyvážení ze země přes mafii, které se zavazovali, že ji budou platit z toho, co si v dané zemi vydělají. Kdybych se osobně s takovými UKáčky nesetkal, tak by mě nikdy ani taková šílenost nenapadla!!
  Ale opět – nikomu to doteď nevadilo, nikdo to neřešil.
  A najednou mají s ukrajinci všichni slitování a chtěli by jim ideálně rozdat majetek (ideálně sousedův-.-)

  Jděte už do s tím ukrajinským vydíráním a neopovažujte se na ukrajinu svádět neschopnost minulé i současné vlády! Inflaci způsobily ekonomické stupidní rozhodnutí těchto vlád, žádný Putin, žádná Ukrajina!!

 3. Až si Putin vynutí vrátit svéry vlivů do roku 1997 tak se ocitneme v pozici dnešní Ukrajiny.
  Je to nereálné? Nevěříte?
  Před půl rokem bych nikdy neuvěřil, že Rusko napadne ukrajinu. A je to tady.

Comments are closed.