Anonymous

Anonymous: pro někoho ochránci, pro jiného teroristé. Češi, jak je vnímáte vy?

  • Válka na Ukrajině stále pokračuje
  • Kyberprostor ovládli Anonymous
  • Ruské propagandě dávají zabrat

Anonymous kvůli ruské okupaci Ukrajiny působí v rámci kyberprostoru Putinově režimu ohromné škody. Hackeři se ukázali jako naprosto nečekaný, přesto nebývale efektivní nástroj v boji proti ruské propagandě, trollům a fake news.

Odhodlaní Anonymous

Že je jejich odhodlání doslova enormní, dokazují neustálým tlakem, který je směřován na nejcitlivější místa: vyřadili web ruské tajné služby FSB, odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů, nabourali se do televizí, serverů, podařilo se jim proniknout do ruské centrální banky, zaútočili na tiskárny a s každým úspěšným pokusem svlékají Kreml do naha.

Na druhou stranu se sluší podotknout, že nad obyčejnými Rusy nezlomili hůl. Vzhledem k tomu, že nemůžou využívat populární služby nebo „západní“ sociální sítě, Anynomous je zásobují nejrůznějšími návody, jak zůstat navzdory dezinformacím v kontaktu se světem.


Nepřehlédněte: Podvodníci opět útočí na české mobily! Stačí jeden telefonát a máte po úsporách. Jak šmejdům nenaletět?


Hyperloop
Zdroj: Tomasz Frankowski, Unsplash

Ochránci i teroristé

Role jazýčku na misce vah jim jde zatím skvěle, ale jsou to opravdu blaničtí rytíři internetu? Věřte tomu nebo ne, ale na Anonymous existují pouze dva úhly pohledu: ochránci či teroristé.

Zatímco jedni je vzývají za to, co v posledních letech dokázali, jiní jim nemůžou přijít na jméno. A je to z podstaty věci logické. Je to jen a pouze o tom, na které straně pomyslné barikády se hodnotící nachází.

Kdo jsou Anonymous?

Ale co o nich vlastně víme? Z dostupných zdrojů (např. Wikipedie apod.) se dočtete, že jde o mezinárodní skupinu počítačových nadšenců, již se rozhodli vystoupit ze stínu a s pomocí svých schopností chránit svobodu internetu.


Nenechte si ujít: Revoluce cestování je v „tubě“. Hyperloop v Česku, ano či ne?


Podvodníci
Zdroj: Bermix Studio, Unsplash

Také potlačují veškerou cenzuru a požadují volné stahování dat (odborníci na autorská práva by měli radost). Jejich přesný počet není znám, ale z toho, co doposud pro Ukrajinu udělali, se dá vytušit, že jich je hodně.

Jsou Anonymous i v Česku? Na toto téma existuje celá řada teorií, nicméně žádná definitivní. Obecně se má za to, že menší buňky fungují i u nás, ale nemají mezinárodní přesah.

Jak hnutí vzniklo?

Říká se, že se hackeři zformovali na webu 4chan.org, kde uživatelé mohli vkládat fotografie a diskutovat pod nimi. Spousta z nich fungovala bez registrace, byli tedy anonymní a odtud prý pochází i název Anonymous. Své první oficiální aktivity hnutí započalo kolem roku 2007.

S kým nebo s čím bojují?

Se všemi, kdo blokují svobodu internetu nebo v rámci kyberprostoru zneužívají dominantního postavení. V tomto kontextu je konflikt na Ukrajině jednou z prvních větších výjimek a dost často se o působení hackerů mluví jako o největší mobilizaci v dějinách.

Podvodné weby
Zdroj: Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Proti velkým organizacím nebo společnostem nejčastěji používají DDoS útoky, kdy web vyřadí z provozu tím, že ho přetíží. Pomoci vlastních algoritmů se však dokáží nabourat do e-mailů, klientských účtů atd.

Jaký na ně máte názor?

Ostatně, jejich schopnosti jste mohli na vlastní oči sledovat po mnoho týdnů. Nejde jim o peníze, systém chtějí paralyzovat a korporáty na čas ochromit. Zaslouží si Anonymous obdiv, co myslíte?

Zdroj náhledové fotografie: Warren Wong, Unsplash

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Stejnou měrou všem hackerům, jsou to kybernetičtí teroristé a škůdci. Na ně platí jediné…

    1. Bez hackerů bychom zde ani vy, ani já, ani autor nic nenapsali. Už proto, že by bez nich nefungoval Internet.

  2. “Věřte tomu nebo ne, ale na Anonymous existují pouze dva úhly pohledu: ochránci či teroristé.”
    No, nevěřím. Věřím v tomto případě jen tomu, že jde jen o váš omezený pohled.

    P.S.: když už neumíte používat příslušné tvary zájmena “jenž”, tak raději používejte tvary “který”.

Comments are closed.