WhatsApp

Češi pozor! WhatsApp je terčem hackerů, za vteřinu vám vyluxují účet

  • WhatsApp je oblíbenou aplikací
  • Nově se stal terčem hackerů
  • Ti přišli na další způsob útoků

WhatsApp si v minulosti prošel velmi turbulentním obdobím. Už zkraje loňského roku avizovaná změna podmínek vnesla do řad uživatelů zmatek a zároveň byla trnem v oku nejednomu regulačnímu úřadu. Situace dokonce zašla až tak daleko, že v Německu na krátký čas platforma dostala stopku a v Irsku dokonce vyfasovala flastr ve výši 5,7 miliard korun za netransparentní nakládání s daty uživatelů.

Spadeno na WhatsApp

Ale co bylo, bylo. Momentálně má služba úplně jiné starosti. V posledních dnech se stala doslova epicentrem nejrůznějších podvodníků, kteří jej zneužívají k velmi snadnému obohacení. A bacha! Jdou na to docela chytře. Tentokrát se zaměřili na oblíbené hlasové zprávy.

Systém je jednoduchý: přijde vám e-mail, který vás informuje o tom, že v aplikaci WhatsApp máte novou hlasovou zprávu. Už v tomto okamžiku byste měli zařadit pomyslnou zpátečku, ale dejme tomu, že jste ve spěchu klikli na přiložený link, kde si hlasovku můžete poslechnout.


Nepřehlédněte: Žhavte telefony! Xiaomi v Česku rozesílá MIUI 13 a Android 12 na tento skvělý telefon


Malware
Zdroj: Ed Hardie, Unsplash

Stačí klik a je vymalováno!

V dalším kroku jste přesměrováni na podvodné stránky. Následuje ověření, že nejste robot a – je vymalováno! Tlačítko slouží jen jako kamufláž pro zákeřný virus Trojan:JS/Kryptik!MTB. Tenhle malý hajz*ík se pak v mžiku nahraje do zařízení a vesele se dál replikuje.

Mimoto, je schopen stáhnout další otravné mutace. De facto okamžitě začne luxovat veškerá data, lustruje hesla a přístupy k účtům, hledá slabá místa v zabezpečení, cíleně generuje otravnou reklamu apod. Takže rada je jasná: na nic neklikat, zmeškané hlasovky si lze vždy bez problémů poslechnout v rámci aplikace!

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Proto na přístup do účtu nepoužívám mobil, ale PC…a nejde jen o tento program…

Comments are closed.