Microsoft Office

Češi, pozor na podvodné weby! S těmito tipy nešlápnete vedle

  • Internet je novodobý fenomén
  • Je však dbát zvýšené opatrnosti
  • Podvodné weby jsou totiž v kurzu

Ty tam jsou časy, kdy byl internet pouze pro vyvolené. Zatímco na začátku milénia si jej užívala jen hrstka geeků a prvních online společností, které chtěly prorazit, dnes ho má takřka každý. Být online je super, člověk navíc objevuje každý den desítky novinek, krásně to odsýpá, takže proč mít obavy?

Je dobré je mít a je to vcelku logické. Naše digitální identity jsou totiž častým terčem nejrůznějších vyčůránků. Kybeprorstor obecně je doslova semeništěm hackerů a dalších podvodníků, jimž jde v podstatě o to jedno: potrápit nás (v tom lepším případě) nebo si na nás smlsnout a pěkně si namastit kapsu.

Podvodné weby jsou in

Mezi nejpopulárnější metody poslední dekády je phishing. Cestou tzv. sociálního inženýrství se tito ničemové snaží nenápadně zaháčkovat nás, uživatele, a manipulací nás přimět k tomu, abychom ji poskytli důvěrné informace nebo citlivé osobní údaje. A pozor! Nejde jen o přílohy v emailu, nejrůznější falešné doplňky v prohlížečích.


Nepřehlédněte: Malware a zase jen malware. Obchod Google Play byl doslova zamořen viry


Hacker
ilustrační (Zdroj: Jefferson Santos, Unsplash)

Hodně in jsou například podvodné weby. Vypadají věrohodně a jsou dost reálné na to, aby jednoho zmátli. Zkouší to všelijak, tu díky neodolatelné nabídce na nějaký mainstreamový produkt, tu skrze nějaký lákavý banner, fantastickou výhru, zkrátka cokoliv vás napadne.

Buďte bdělí!

Že to tak přece funguje normálně? Ano, avšak s tím rozdílem, že v tomto případě si natlučete pusu, a někdy hodně! Takže, jak zjistit, že jsem tam, kde mám být a ne tam, kde být nechci? Stačí k tomu dodržovat několik jednoduchých pravidel? Otázka: a to mě jako ochrání? Odpověď: ne stoprocentně, ale cílem je minimalizovat možná rizika.

Webová adresa

Podvodné weby chtějí a musí vypadat legitimně. Fígl je v tom, že někdy to jde poznat na první pohled. Když už někam myší kliknete, věnujte pozornost URL adrese. Jestli je to česká stránka a používá pofidérní doménu (cum namísto com, cx namísto cz apod.), osobně bych se odtud co nejrychleji pakoval.

Prohlížení webu
ilustrační (Zdroj: Taras Shypka, Unsplash)

Protokol HTTPS

Na tento tip mě přivedli experti ze společnosti AVAST (díky), a naprosto trestuhodně bych jej opomněl. Přitom je to další „jasné jako facka“. Dnes má většina poskytovatelů protokol https (stránky jsou zašifrované, používají SSL protokol).

Jestliže v adrese vidíte něco jiného, anebo bez https, určitě bych být vámi malinko zpozorněl (bacha! Některé podvodné weby už přešly na https). Jak sami vidíte, není to vůbec, ale vůbec jednoduché.

Doplňky v prohlížeči

Nejrůznější doplňky, taktéž add-ony, jsou devízou každého lepšího prohlížeče. V drtivé většině případů si je nainstalujete levou zadní přímo v něm, není potřeba chodit „někam“ a stahovat si „něco“. Nicméně, i tohle se děje. Máte Chrome, Edge, FireFox nebo nevím co ještě, procházíte web a najednou máte před očima perfektní rozšíření.

Nestahovat! Doporučuji otevřít další okno a hned jej lustrovat. Mrkněte se na recenze, zkušenosti, názory, abyste si udělali obrázek, jestli to vůbec za to stojí.


Nepřehlédněte: Zásilkovna zdražuje! Od května si Češi za menší balíček příplatí


Škodlivý kód
ilustrační (Zdroj: Sai Kiran Anagani, Unsplash)

Ověření webu, antivirus

Na internetu existuje poměrně hodně stránek, které vám poví, jestli ten a tamten web neobsahuje nějaké skryté hrozby. Jde o tzv. antivirové scannery (např. VirusTotal, Safety Detective Scanner, ESET Scanner atd.). Pakliže máte nutkání, že je něco špatně, není nic jednoduššího než si to ověřit právě tam.

A samo sebou nesmí chybět nějaký ten antivirový program. Nebudu tady dělat reklamu na to, který je nejlepší, každému, co jeho jest. Někdo si vystačí s defaultním nástrojem ve Windows, jiný vyžaduje komplexní ochranu včetně nejrůznějších Sand boxů, dodatečných pluginů atd.

Používejte selský rozum

Cokoliv, co může vypadat na pohled až příliš lákavě, může být podezřelé. Ono to zní až děsivě a zbytečně přitažené za vlasy, ale v tomto směru stále platí: dvakrát měř, jednou řež. Je to sranda, dokud se nedostanete do problémů a v těch být nechcete.

Podvodné weby
ilustrační (Zdroj: Christina @ wocintechchat.com, Unsplash)

Jak již bylo řečeno jednou výše: ptát se, ověřovat, zjistit si nějaké podrobnosti a pak si říct: ano, nebo ne. Neupadněte do deprese, že podvodné weby jsou na každém kroku. Nejsou, přesto je jich na internetu více než dost.

Na korporátní úrovni nebo prostě v práci je nejsnazší cestou kontaktovat správce nebo IT pracovníka a veškeré obavy mu neprodleně tlumočit; ať už jde o pofidérní e-mailovou přílohu, otravné vyskakovací okno, jež se prostě odněkud objevilo nebo záhadné kontaktní formuláře, které vám přišly z „nového“ oddělení, o němž slyšíte prvně.

Zdroj náhledové fotografie: Glenn Carstens-Peters, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares