Podvodné webové stránky

Češi, pozor na podvodné webové stránky! Jak zlodějům nenaletět?

Ty tam jsou časy, kdy byl internet pouze pro vyvolené. Zatímco na začátku milénia si jej užívala jen hrstka geeků a prvních online společností, které chtěly prorazit, dnes ho má takřka každý. Být online je super, člověk navíc objevuje každý den desítky novinek, krásně to odsýpá, takže proč mít obavy?

Je dobré je mít a je to vcelku logické. Naše digitální identity jsou totiž častým terčem nejrůznějších vyčůránků. Kybeprorstor obecně je doslova semeništěm hackerů a dalších podvodníků, jimž jde v podstatě o to jedno: potrápit nás (v tom lepším případě) nebo si na nás smlsnout a pěkně si namastit kapsu.

Podvodné webové stránky

Mezi nejpopulárnější metody poslední dekády je phishing. Cestou tzv. sociálního inženýrství se tito ničemové snaží nenápadně zaháčkovat nás, uživatele, a manipulací nás přimět k tomu, abychom ji poskytli důvěrné informace nebo citlivé osobní údaje. A pozor! Nejde jen o přílohy v emailu, nejrůznější falešné doplňky v prohlížečích.


Nepřehlédněte: Rusko staví novou superzbraň. Laserový kanón Kalina oslepí a zničí nepřátelské satelity


Hacker
ilustrační (Zdroj: Jefferson Santos, Unsplash)

Hodně in jsou například podvodné webové stránky. Vypadají věrohodně a jsou dost reálné na to, aby kohokoliv zmátli. Zkouší to na vás všelijak, tu díky neodolatelné nabídce na nějaký mainstreamový produkt, tu skrze nějaký lákavý banner, fantastickou výhru, zkrátka cokoliv vás napadne.

Buďte bdělí!

Že to tak přece funguje normálně? Ano, avšak s tím rozdílem, že v tomto případě si natlučete pusu, a někdy hodně! Takže, jak zjistit, že jsem tam, kde mám být a ne tam, kde být nechci? Stačí k tomu dodržovat několik jednoduchých pravidel? Otázka: a to mě jako ochrání? Odpověď: ne stoprocentně, ale cílem je minimalizovat možná rizika.

Webová adresa

Podvodné webové stránky chtějí a musí vypadat legitimně. Fígl je v tom, že někdy to jde poznat na první pohled. Když už někam myší kliknete, věnujte pozornost URL adrese. Jestli je to česká stránka a používá pofidérní doménu (cum namísto com, cx namísto cz apod.), osobně bych se odtud co nejrychleji pakoval.

Prohlížení webu
ilustrační (Zdroj: Taras Shypka, Unsplash)

Protokol HTTPS

Na tento tip mě přivedli experti ze společnosti AVAST (díky), a naprosto trestuhodně bych jej opomněl. Přitom je to další „jasné jako facka“. Dnes má většina poskytovatelů protokol https (stránky jsou zašifrované, používají SSL protokol).

Jestliže v adrese vidíte něco jiného, anebo bez https, určitě bych být vámi malinko zpozorněl (bacha! Některé podvodné webové stránky už tento protokol přešly). Jak sami vidíte, není to vůbec, ale vůbec jednoduché.

Doplňky v prohlížeči

Nejrůznější doplňky, taktéž add-ony, jsou devízou každého lepšího prohlížeče. V drtivé většině případů si je nainstalujete levou zadní přímo v něm, není potřeba chodit „někam“ a stahovat si „něco“. Nicméně, i tohle se děje. Máte Chrome, Edge, FireFox nebo nevím co ještě, procházíte web a najednou máte před očima perfektní rozšíření.

Nestahovat! Doporučuji otevřít další okno a hned jej lustrovat. Mrkněte se na recenze, zkušenosti, názory, abyste si udělali obrázek, jestli to vůbec za to stojí.


Nenechte si ujít: Podvodníci opět útočí na české mobily! Kradou hesla do bankovnictví a šíří agresivní reklamu. Jak nenaletět?


Škodlivý kód
ilustrační (Zdroj: Sai Kiran Anagani, Unsplash)

Ověření webu, antivirus

Na internetu existuje poměrně hodně stránek, které vám poví, jestli ten a tamten web neobsahuje nějaké skryté hrozby. Jde o tzv. antivirové scannery (např. VirusTotal, Safety Detective Scanner, ESET Scanner atd.). Pakliže máte nutkání, že je něco špatně, není nic jednoduššího než si to ověřit právě tam.

A samo sebou nesmí chybět nějaký ten antivirový program. Nebudu tady dělat reklamu na to, který je nejlepší, každému, co jeho jest. Někdo si vystačí s defaultním nástrojem ve Windows, jiný vyžaduje komplexní ochranu včetně nejrůznějších Sand boxů, dodatečných pluginů atd.

Selský rozum

Cokoliv, co může vypadat na pohled až příliš lákavě, může být podezřelé. Ono to zní až děsivě a zbytečně přitažené za vlasy, ale v tomto směru stále platí: dvakrát měř, jednou řež. Je to sranda, dokud se nedostanete do problémů a v těch být nechcete.

Microsoft Office
Zdroj: Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Jak již bylo řečeno jednou výše: ptát se, ověřovat, zjistit si nějaké podrobnosti a pak si říct: ano, nebo ne. Neupadněte do deprese, že podvodné webové stránky jsou na každém kroku. Nejsou, jen je jich na internetu více než dost.

Zdroj náhledové fotografie: Christina @ wocintechchat.com, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares