Překvapený muž, telefon

Češi, pozor! Když na telefonu uvidíte tuto barevnou tečku, znamená to, že vás někdo špehuje

 • Varování pro všechny uživatele smartphonů v Česku
 • Pokud vidíte tento symbol, může hrozit nebezpečí

Na světě existují tisíce nevyřešených záhad, od UFO přes Area 51 až po Stonehenge. Ale díky moderním technologiím lze jednu záhadu snadno vyřešit – záhadu zelených a oranžových teček zobrazujících se na displejích iPhonů a telefonů se systémem Android.


Nepřehlédněte: Muži přišla od O2 faktura na půl milionu. Doplatil na hloupou chybu a přitom stačilo tak málo


Zelená či oranžová tečka

Majitelé novějších chytrých mobilů s operačním systémem Android a smartphonů iPhone jsou stále zmateni, když v horní části obrazovky svých zařízení vidí zelené a oranžové tečky. Málokdo z nich ví, že se tam nezobrazují jen tak pro parádu nebo aby lidi děsily – ve skutečnosti se jedná o užitečnou funkci ochrany soukromí, kterou by nikdo neměl ignorovat.

Oranžové a zelené indikátory byly do operačních systémů Android a iOS ve skutečnosti implementovány proto, aby lidem pomáhaly a chránily je. Slouží k tomu, aby informovaly, kdy různé aplikace přistupují k fotoaparátu a mikrofonu.

Pojďme si tedy prostou barevnou signalizaci vysvětlit. Co znamená oranžová tečka? Pokud vidíte oranžovou tečku, znamená to, že aplikace používá mikrofon vašeho telefonu, ať už jde o hlasovou poznámku, telefonní hovor nebo nahrávání vzkazu přes Messenger.

A co představuje zelená tečka? Zelená tečka naznačuje, že aplikace používá váš fotoaparát nebo dokonce fotoaparát a mikrofon současně. Vidět ji můžete třeba ve chvíli, kdy natáčíte video se zvukem. 

tečka, mobil, telefon
Zdroj: FONETECH.CZ

Mohou vás sledovat

Potud je vše v pořádku. Zbystřit byste ovšem měli ve chvíli, kdy zelenou nebo oranžovou tečku uvidíte po spuštění aplikace, která by přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu vůbec mít neměla.

Když se vám přesně tohle stane, víte, že má více práv, než je nezbytně nutné. Okamžitě byste proto měli zamířit do nastavení telefonu, navštívit sekci Aplikace a dané aplikaci oprávnění odebrat.

Ale mnohem horší bude, když se objeví některý ze symbolů a vy víte, že jste žádnou související aplikaci nespustili. To znamená jediné – že váš někdo špehuje, pravděpodobně nějaký hacker, který vám do telefonu pronikl pomocí malwaru.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares
21 komentářů
 1. Ještě že tyhle křápy nepoužívám stačí mi klasickej mobil.Na netování mám čtečku od Kindlu s doživotní bezplatnou sim kartou.

   1. Zaostalý jste možná vy, ale duševně, když taková zařízení k životu potřebujete.

  1. Samozřejmě, na prohlížení stránek je počítač, nevím, proč bych měl mít počítač ještě v mobilu.

 2. Mám tlačítkový tlf. pro dědky, na špehování kadím !!!!!

  1. Já mám pop up kamerku, takže mám permanentní jistotu, že mě nikdo nešpehuje 😀

 3. No, tak jestli je podle vás zaostalý a blbý, tím si nejsem tak jistý. Spíš není jenom nadšený z každé voloviny, která se nedovařená-nedopečená objeví honem na trhu, aby začala honem honem vydělávat! Vydělat na týpcích jako vy! Po prvních krádežích přes bankomat jsem zrušil okamžitě kartu a internetové bankovnictví jsem ani nezačal! Když se dívám kolem sebe, tak jsem myslím udělal velice dobře! Vůbec mi to nechybí a hlavně mi kvůli tomu nechybí žádné peníze vy Einsteini ! 😀 😀 😀

  1. Ono stačí jen ty vymoženosti moderní doby (kartu, int.bank., smartphone apod.) umět správně a bezpečně používat. Já ani nikdo v mém okolí, s ničím takovým problém nemá/neměl.
   Je to jako s ohněm….”Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán”… zvaž, zda ho taky nepřestaneš používat🤭

 4. Vy ste sici blby tecka notifikacni dioda volove prichozi sms email

 5. Já nemám chytrej telefon! Dokonce i Goučko mi vyřizovali idioti, takže mě žádná tečka na mobilu nerozhodí.
  Leda kdyby si děti hráli z lihovym fixem!
  Ještě že žádný děti nemám!

 6. Poradí někdo solidní radu co dělat, když mám dojem, že mám v telefonu malware nebo že se mi do tefonu naboural hacker ?

 7. Tak že jestli dobře chápu, tak mě právě špehujete!!

 8. Není to žádné špehování, to je akorát jejich výmysl, ani to neznamená hacknutí zařízení. Je to pouze ukazatel který vám po “rozkliknutí” ukáže co máte spuštěné(týká se to kamery a mikrofonu).
  Tohle není žádný problém, právě naopak, já v tom vidím výhodu, protože díky tomu můžete zjistit jestli vaše kamera na telefonu/tabletu není zrovna aktivní třeba v moment, kdy jen tak brouzdáte po netu, v ten moment můžete díky tomu zjistit, že vás má na očích někdo cizí, nebo vás tak může odposlouchávat.
  Ale pokud máte otevřený fotoaparát, či záznam zvuku, tato funkce bude spuštěna normálně, není to žádný problém, takže se tomu opravdu bát nemusíte.
  Mám telefon který tuto funkci má, a za mě je to výhoda. Jednou jsem díky tomu zjistil že mám nonstop aktivní přední kameru, ihned jsem to řešil a dokázalo se, že se mi do telefonu někdo dostal a dost možná chtěl vědět kde se pohybuji.
  Takže za mě opravdu šikovná vychytávka, pokud ji má vaše zařízení, doporučuji aktivovat, může vás to zachránit.

 9. No jako pardon, ale to opravdu není pravda, jen takzvaný hlupák by tomu věřil😂😭 reálně tyto tečky znamenají to, když nevim napr otevřete fotoapaŕt, tak tam bude zelená tečka, nebo snap(snapchat), bebo zkrátka aplikaci která používá fotak 😆😭

 10. No jako pardon, ale to opravdu není pravda, jen takzvaný hlupák by tomu věřil😂😭 reálně tyto tečky znamenají to, když nevim napr otevřete fotoapaŕt, tak tam bude zelená tečka, nebo snap(snapchat), bebo zkrátka aplikaci která používá fotak. Bože

 11. Blbost, indikátory svítí pouze po příchozí zprávě a nebo když nabíjim telefon, ani při natáčení videa ani při nahrávání zvuku nikde nic nesvítí. Nebudte blbý lidi, 70% z Vás pracuje jako dělník, platí nájem v paneláku a na účtu se mu měsíčně protoci maximálně 50tis, myslíte že je na Vás někdo zvědavej? 😅😅

Comments are closed.