Legonaut, vesmír

Češi poslali na hranici vesmíru 1000 legonautů. Podívejte se na video z jedinečného letu

  • Češi společně se Slováky vyslali do vesmíru 1000 minifigurek
  • Balon se s nimi vznesl do výšky 34 kilometrů, kde nakonec praskl

Okraje vesmíru se v uplynulých dnech dotklo 1000 astronautů z LEGA, které tam na speciální plošině, připomínající miniaturní raketoplán, dopravil stratosférický balon naplněný heliem. Za projektem stojí tým odborníků z České a Slovenské republiky.


Nepřehlédněte: Taxi bez řidiče? Uber nasadí AI auta, která se obejdou bez člověka


Do kosmu se podívalo 1000 legonautů

Legonauti odstartovali v sobotu 20. května z malého letiště na Slovensku a seděli v raketoplánu bez střechy, který byl vytištěný z pevného, ale lehkého uhlíkového kompozitního materiálu.

Kosmickou loď sestrojili architekti a inženýři ze Slovenska a České republiky, kteří chtějí inspirovat budoucí generace k poznávání vesmíru. Serveru Space.com to řekl Tomáš Rousek ze společnosti XTEND DESIGN, který celý projekt vedl.

Minifigurky vzlétly za pomoci balonu, který je vynesl do výšky 34 kilometrů, kde nakonec praskl. Padák pak malé astronauty v pořádku vrátil zpět na Zemi.

Česká stopa

Aby se balon mohl bezpečně vznést, musel raketoplán včetně pasažérů vážit maximálně 2,7 kilogramu. „Úkolem bylo postavit raketoplán co nejlehčí,“ uvedl Rousek. „Nakonec jsme ho vyrobili z uhlíkových vláken, nerezové oceli a plastu.“

Cestu do stratosféry natáčely dvě kamery: Jedna monitorovala prostor, kde se nacházela posádka, zatímco druhá byla připevněna k rameni a snímala raketoplán.

Co se s legonauty stane dál? V České republice a na Slovensku se stanou cennou výhrou v soutěži, které se může zúčastnit každý, kdo si zakoupí novou stavebnici LEGO.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Tomáš Rousek, zdroj: Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. “Okraje vesmíru se v uplynulých dnech dotklo 1000 astronautů z LEGA”
    “Do kosmu se podívalo 1000 legonautů”

    K té zmiňované hranici vesmíru to měli legonauti ještě dost daleko, a do kosmu se nepodívali ani náhodou.
    To už jste opravdu klesli až na úroveň dezinformačních webů typu aazdravi nebo mix24?

Comments are closed.