Waymo

Taxi bez řidiče? Uber nasadí AI auta, která se obejdou bez člověka

  • Ve Spojených státech začne lidi vozit speciální Uber s AI
  • Autopilot má oproti člověku hned několik výhod

Po létajících taxíkách od Uberu tu máme další přelomovou zprávu. Ulice amerického Phoenixu zaplaví vozy, které bude řídit umělá inteligence.


Nepřehlédněte: Jak zní Slunce? NASA nahrála jeho zvuk a vy si ho můžete poslechnout


Řidiče nahradí program a hromada senzorů

Museli jste někdy vést trapnou konverzaci s řidičem Uberu? Co byste řekli na to, kdybyste se tomu mohli vyhnout? Společnost oznámila, že ještě letos zákazníkům nabídne jízdu v taxi s autonomním řidičem – vůz bude řídit pokročilá umělá inteligence. Automatický řidič má oproti člověku hned několik výhod – není nikdy opilý, ospalý nebo roztěkaný.

Uber se spojil s firmou Waymo, která vyrábí autonomní vozidla, a zpočátku začne nabízet jízdy ve vozech s umělou inteligencí ve Phoenixu v Arizoně. Cestující si budou moci přivolat odvoz v aplikaci Uber jako obvykle, jen pro ně místo běžného auta s řidičem přijede Waymo.

Že je auto poněkud jiné, je zřejmé už na první pohled. Bílý elektrický Jaguar má totiž „výrůstky“ v okolí předních i zadních světel a především velkou nástavbu na střeše, která vzdáleně připomíná několikapatrový svatební dort.

Generální ředitel společnosti Uber Dara Khosrowshahi uvedl: „Plně autonomní řízení se rychle stává součástí každodenního života a my jsme nadšeni, že můžeme neuvěřitelnou technologii společnosti Waymo přinést na platformu Uber.“

Svezli byste se v taxi bez řidiče?

Autonomní taxi, které si hledá cestu odpolední dopravou, není v arizonské metropoli ničím výjimečným. Arizona patří spolu se sousední Kalifornií k nejoblíbenějším destinacím technologických společností pro testování autonomních aut. Přispívá k tomu zdejší téměř vždy dobré počasí a rovinatá krajina.

Ubery poháněné umělou inteligencí by časem mohly být k dispozici i v dalších lokalitách ve Spojených státech, kde společnost Waymo působí, včetně San Francisca a Los Angeles, uzavírá server Daily Star.

Zdroj náhledové fotografie: Waymo, zdroj: Daily Star, Waymo

Total
0
Shares