Telefon, mobil

Češi, máte Samsung Galaxy? Telefony obsahují nebezpečnou chybu, okamžitě vypněte tyto dvě funkce!

  • Smartphony Samsung Galaxy obsahují kritickou chybu
  • Přinášíme návod, jak se před hackery bránit

Chytré telefony Samsung Galaxy obsahují rozsáhlý bezpečnostní nedostatek, který mohou relativně snadno zneužít podvodníci. Závažná chyba byla objevena v rámci programu Project Zero společnosti Google. V rámci něj vývojáři pravidelně upozorňují na trhliny, které jsou pro uživatele velmi nebezpečné.


Nepřehlédněte: Mrakodrap jako baterie Duracell? Vědci chtějí vyrábět energii unikátním způsobem


Používáte Samsung Galaxy?

Chybou jsou postiženy všechny telefony Samsungu s čipovou sadou Exynos, tedy například loňské populární modely z řady Galaxy S22. Problém se nachází v modemu uvnitř těchto telefonů. Dokud je výrobce neopraví, měli by uživatelé vypnout dvě funkce, aby eliminovali riziko hacknutí, nabádají experti. Jedná se o VoLTE a volání přes Wi-Fi, které jinak nemají žádný vliv na celkové fungování telefonu.

Co je VoLTE a volání přes Wi-Fi?

Se zapnutým VoLTE můžete uskutečňovat hovory přes 4G (LTE). Mezi výhody této funkce patří špičkový zvuk, díky širšímu rozsahu a potlačení ruchů z okolí, rychlé spojení do dvou sekund a vyhledávání na internetu bez zpomalení i během hovoru.

Wi-Fi volání přináší podobné výhody. Prostřednictvím této funkce si můžete zavolat v nadstandardní kvalitě odkudkoliv, kde jste v dosahu Wi-Fi sítě. Třeba z podzemních garáží a klubů nebo železobetonových budov, kde obvykle není mobilní signál.

Nejedná se o funkce, které vás při koupi telefonu okamžitě napadnou. Spíše je berte jako samozřejmost, pokud o nich vůbec víte.

Obě funkce můžete snadno vypnout v Nastavení svého telefonu v sekci Mobilní sítě. Jakmile společnost Samsung pro své smartphony vydá nové bezpečnostní záplaty, můžete je znovu zapnout.

Samsung, fotoaparát
Zdroj: FONETECH.CZ

Chybu mohou zneužít hackeři

Závažná chyba otevírá hackerům dveře do mobilního telefonu. Mohou ho na dálku ovládat a získat přístup k uloženým fotografiím, informacím o poloze, ale například také ke zprávám, kontaktům, výpisům hovorů a dalším citlivým údajům.

Zda se nějakému hackerovi skutečně podařilo trhlinu zneužít, nebo zda ji bezpečnostní výzkumníci objevili jako první, není zatím jasné.

Závěrem připomeňme, že se jedná o tzv. chybu nultého dne, což je označení útoku nebo hrozby, která se snaží využít zranitelnosti, jež není ještě obecně známá, resp. pro ni neexistuje obrana.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdroj: Google

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Kdyz jsem Slovak a mam galaxy tak to neplati? A kdyz jsem Cech a mam galaxy ale se snapdragonem, tak to taky neplati. Hodne blbej nadpis clanku. Z webu se stava zumpex.

Comments are closed.