AliExpress se ocitá v problémech

Češi AliExpress milují, USA však populární e-shop posílají na černou listinu

  • Nakupování na AliExpressu zná každý Čech
  • Teď se levný e-shop ocitá v obrovských problémech
  • Vláda USA ho zařadila na black list

Nákupy u čínských internetových obchodů jsou v Česku velmi oblíbené. Důvodem jsou především velmi příznivé ceny. Největší čínský e-shop AliExpress se však nyní ocitá ve svízelné situaci. V uplynulých hodinách se dostal totiž na černou listinu Spojených států amerických. Rozhodnutí je další známkou toho, že Biden pokračuje v tvrdém přístupu, který k čínským firmám zaujal jeho předchůdce Donald Trump.


Nepřehlédněte: Hranici USA s Mexikem hlídají roboti. Psí terminátoři lidem nahánějí hrůzu


Kvůli americkým sankcím jsou již od května 2019 všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. V případě obchodu AliExpress však Američané uvádí, že důvodem zařazení na černou listinu není ohrožení národní bezpečnosti, ale problémy s porušováním autorských práv a duševního vlastnictví amerických firem.

Problémem je prodej padělaného zboží

Výroční zpráva Úřadu obchodního představitele USA/Office of the United States Trade Representative (USTR) tvrdí, že se služba Aliexpress přímo podílí na padělání ochranných známek a porušování autorských práv. Už dříve se v nemilosti USTR, který vyvíjí tlak na neamerické společnosti, aby zlepšily své obchodní postupy, ocitly populární čínské služby WeChat, Baidu Wangpan, DHGate, Pinduoduo a Taobao.

AliExpress se ocitá v problémech
AliExpress se ocitá v problémech. Zdroj: CardMapr / Unsplash

„Globální obchod s padělaným a upirátěným zbožím podkopává inovaci a kreativitu USA a poškozuje americké pracovníky,“ řekla zástupkyně USTR Katherine Tai. „Tento nezákonný obchod také zvyšuje zranitelnost pracovníků podílejících se na výrobě padělaného zboží kvůli vykořisťujícím pracovním praktikám. Padělané zboží může navíc představovat značná rizika pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů na celém světě,“ dodala.

Špatný, nebo ještě horší vztah

Ze studie britského think-tanku Centre for Economics and Business Research (CEBR) vyplývá, že Čína do roku 2028 vystřídá Spojené státy na pozici největší světové ekonomiky. V posledních několika letech proto USA používají všechny možné nástroje, aby ekonomický rozvoj Číny zásadně zpomalily. Donals Trump během svého prezidentování zašel nejdál, když zavedl obrovská cla na čínské zboží a prakticky zlikvidoval podnikání výrobce telefonů Huawei.

Zdroj náhledového obrázku: CardMapr / Unsplash

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.