Exploze, nova

Čeká nás magická podívaná: Noční obloha nad Českem po 80 letech zazáří, ale ne díky Měsíci

  • Stává se to jednou za 80 let.
  • Vesmírný výbuch uvidíme ze Země pouhým okem.

Blíží se velkolepá podívaná. Na obloze budeme moci spatřit jev, ke kterému dochází jen jednou za lidský život. Naposledy byl zaznamenán v roce 1946, upozorňují vědci.


Nepřehlédněte: Mars a další světy máme na dosah ruky. Warpový pohon nás k nim dostane za pár minut, říkají vědci


Obloha nad Českem bude zářit

Prakticky každým dnem se podle astronomů může na nebi objevit nová hvězda. Na noční obloze se ale dlouho nezdrží, ve skutečnosti totiž půjde o hvězdnou explozi, takzvanou novu. O jedinečnou podívanou se postará hvězda T Coronae Borealis, která je sice za normálních okolností běžným okem neviditelná, jednou za čas se ale silně rozzáří a svítí pak podobně silně jako známá Polárka.

Zatímco supernova je explozivní smrt masivní hvězdy, nova je označení pro astronomický jev, při němž v důsledku spuštění termonukleární reakce, způsobené nahromaděním vodíkového a heliového plazmatu, bílý trpaslík zvýší asi stotisíckrát až milionkrát svou jasnost. Podle Daniela Browna, docenta astronomie na Nottingham Trent University, je bílý trpaslík v souhvězdí Corona Borealis velký asi jako Země, ale jeho hmotnost odpovídá Slunci.

„Existuje několik opakujících se nov s velmi krátkými cykly, ale obvykle se s opakovaným výbuchem nesetkáváme často během lidského života a zřídkakdy tak relativně blízko naší sluneční soustavy,“ říká Rebekah Hounsellová z Goddardova střediska vesmírných letů NASA. „Je vzrušující mít možnost sedět v první řadě.“

Za normálních okolností má bílý trpaslík T CrB jasnost 10 magnitud, což je příliš málo na to, aby byl pozorovatelný pouhým okem. V okamžiku, kdy dojde k explozi, se však jeho magnituda změní na 2, což znamená, že na obloze bude zářit přibližně stejně jasně jako Polárka. Pro vysvětlení: V astronomii platí, že čím je objekt jasnější, tím nižší je jeho magnituda; například magnituda Měsíce v úplňku je -12,6.

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Nebeská show bude viditelná i pouhým okem

Nova půjde zahlédnout kdekoliv na severní polokouli, kde ji najdete v souhvězdí Severní koruny, které se nachází mezi souhvězdími Pastýře a Herkula. Po dosažení maximální jasnosti by měla být viditelná pouhým okem několik dní a obyčejným dalekohledem něco málo přes týden.

„Většina hvězd se stává novami nečekaně, bez varování,“ vysvětluje William J. Cooke z NASA. „T Coronae Borealis je však jednou z deseti opakujících se nov v galaxii. Z posledního pozorování z roku 1946 víme, že hvězda slábne přibližně rok, než se stane extrémně jasnou. T CrB začala slábnout v březnu loňského roku, takže očekáváme, že se z ní nova stane do září.“

Opakuje se jednou za život

K výjimečné události dochází přibližně každých 80 let. Vědci to vědí díky pozorováním z let 1866 a 1946, kdy se hvězdný systém nebývale zjasnil a stal se viditelným pouhým okem. K dispozici je však zřejmě i mnohem starší popis této novy.

„O události z roku 1217 existuje zpráva, ve které jistý Abbott Burchard z Upsbergu informuje o rychle vycházejícím bodovém hvězdném zdroji v Coronae Borealis, který zářil jasným světlem a trval po mnoho dní,“ napsal Bradley Schaefer, emeritní profesor na katedře fyziky a astronomie Louisiana State University, v článku z roku 2023 publikovaném v časopise Journal for the History of Astronomy.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience,The Space, Science Alert, NASA, Live ScienceCNN, Metro

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Článek je dobrý, nic méně v úvodu trochu nafouklý. Zásadně se nebude jednat o nějakou nebeskou “šou” Dosáhne-li zmíněná NOVA jasnosti Polárky, méně znalý obdivovatel oblohy ji bude mít problém vůbec najít, neboť magnituda s č. 2 není příliš jasný objekt na obloze. Nic viditelně významného se na obloze dít nebude. Jen to, že astronomové o této události skutečně vědí a to je to hlavní. Komu se povede tento jev pozorovat, přeji úspěch. Pouhým okem pro někoho asi problém, jinak dobře poslouží středně výkonný triedr., nebo i menší astronomický dalakohled. Přeji každému zájemci o tento jev štěstí. Myslím, že ve světelném “znečištění!” ve městech bude pozorování nejspíš problematické. Zájemci pozorování vyjeďte do přírody, kde není obloha nepříjemně ovlivněna městským nočním osvětlením. Praha je jedním největším optickým nepřítelem pozorovatelů noční oblohy. Ani Měsíc okolo úplňku čistotě nočního nebe nepomáhá.

  2. Pokud to bylo naposledy 1946 a perioda je 80 let, tak máme ještě asi 2 roky čas. Ale už se to ^blíží ^

  3. Je hezké, že je to jednou za život, ale jediné co jsem vyčetla . že se stane na severní straně, ale kdy, nebo večer, nebo v noci, nevím, asi jsem natvrdlá ?! děkuji!

    1. Je třeba sedět 2 roky u dalekohledu a sledovat možná se podaří.

    2. Milostivá, ten kdo četl pozorněji a má filipa, tak ví, že by to mohlo být do září. Ani soudruzi z NASA neví, kdy to bude, natož my, prostí občané ČR. Je třeba každý den před ulehnutím probádat příslušnou část oblohy, popřípadě sledovat tisk a web, ten nás jistě bude informovat včas.

  4. Uvědomme si, že jasnost magnitudo +2 znamená, že půjde zhruba o třicátou nejjasnější hvězdu na obloze. Měsíc v úplňku bude zářit přibližně 400 000× jasněji a i nejjasnější hvězda (Sírius) bude přibližně 25× jasnější.

    1. Myslím že v textu mají chybu a má tam být “V okamžiku, kdy dojde k explozi, se však jeho magnituda změní na -2, což znamená, že na obloze bude zářit přibližně stejně jasně jako Polárka.”

  5. Já viděl supernovu asi v roce 1992. Byl jsem na rybách a díval se na Mars, jak mění barvy a kousek vedle něj vybuchla supernova. Trvalo to pár sekund, ale nádherný úkaz.

Comments are closed.