Invalidní vozík

Byl 10 let na vozíku, nyní může opět chodit. Robotická kostra postavila bývalého vojáka znovu na nohy

  • Richard Neider je americký válečný hrdina
  • 10 let byl upoután k invalidnímu vozíku
  • Teď se však stalo něco, co dosud pokládal za nemožné
  • Začal opět chodit, a to díky robotické kostře

Veterán americké armády Richard Neider byl zraněn během služby v Iráku a od té doby nemůže chodit; téměř deset let je upoután na invalidní vozík. Motorizovaný exoskelet ReWalk Personal 6.0 ho teď ale opět postavil na nohy.


Nepřehlédněte: Japonci sestrojili robotický exoskeleton jako z Vetřelce. Není to žádné sci-fi, stačí jen nastoupit


Chtěli byste mít sílu jako Superman? Chtěli byste běhat rychle jako auto? Určitě ano! Ale věřte, že na světě existují lidé, kterým by dali cokoli, jen aby se znovu postavili na vlastní nohy a opět začali chodit. Své by o tom mohl vyprávět jeden americký veterán z Arizony, který byl deset let upoután na invalidní vozík kvůli poranění míchy. Teď Richard Neider ale znovu chodí a vděčí za to speciálnímu obleku.

Deset let nebyl schopen chodit

Neider, který exoskelet ReWalk Personal 6.0 obdržel v rámci speciálního vojenského programu pro veterány, nemohl roky chodit poté, co byl vážně zraněn při incidentu s improvizovaným výbušným zařízením (IED) v Iráku.

„Když jsem v něm, nikdy se nepřestanu usmívat,“ řekl bývalý armádní seržant. „Je to naprostá nezávislost, mohu se postavit na nohy a hovořit s každým takzvaně z očí do očí. Mohu být opět stojícím chlapem, nejen vzorem,“ pokračoval.

Vojáka ničila psychika

Veterán přiznává, že když skončil na invalidním vozíku, měl deprese a byl naštvaný. A když viděl někoho chodit, měl nutkání na něj křičet. „Když jsem znovu mohl vstát a skutečně jsem viděl, jak se moje nohy hýbou, byl to pro mě jeden z nejúžasnějších zážitků,“ svěřil se Neider.

„Největším handicapem nebyla moje neschopnost chodit, ale způsob, jakým jsem se na věci díval. Šlo o mentální stránku věci. Jakmile jsem na to přišel, mohl jsem se začít posouvat vpřed a uvědomil jsem si, že můžu dělat všechno, co dělají ostatní. Jen to teď dělám trochu jinak,“ zakončil šťastný americký veterán.

Díky exoskeletu mohou znovu chodit

Podle fyzioterapeuta Dana Bonarotiho mohou exoskeleton používat nejen lidé odkázaní na vozík, ale také pacienti po mrtvici nebo jedinci s neúplným poškozením míchy. Robotický oblek byl vyvíjen po mnoho let a zhruba před osmi lety získal schválení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Jako u každé podobné hi-tech vychytávky i u exoskeletonu ReWalk Personal 6.0 je kamenem úrazu cena. Je drahý, stojí závratných 75 tisíc amerických dolarů, což je zhruba 1,8 milionu korun.

Výrobce ReWalk Robotics si je vysoké ceny vědom, a proto pro případné zájemce připravil speciální program. Lidé, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, si mohou robotický oblek na zkoušku zapůjčit. Podle Bonarotiho je zapotřebí asi 28 sezení v průběhu necelých tří měsíců, než se pacient plně naučí robotickou kostru efektivně používat.

Zdroj náhledové fotografie: SGENET / Pixabay, zdroj: DailyMail

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.