Robot, AI

Japonci sestrojili robotický exoskeleton jako z Vetřelce. Není to žádné sci-fi, stačí jen nastoupit

  • Společnost Skeletonics představila tři metry vysoký exoskeleton jako z filmu
  • Jedinečný je tím, že využívá kinetickou energii svého operátora

Jen málokdo si nevzpomene na závěrečnou scénu z filmu Vetřelci, kdy Ellen Ripleyová nasedne do elektrického nakladače a bojuje s vetřelčí královnou nebo na roboty z Avataru, které řidiči ovládali pomocí pohybů svého těla. Vývojem robotických obleků, či chcete-li exoskeletonů, se armády i přední technologické firmy věnují už několik let.


Nepřehlédněte: Zaměstnanec Googlu byl popíjet v hospodě a má velký problém! Ztratil dosud neuvedené chytré hodinky


Pamatujete na film Vetřelci?

Vývojem exoskeletonů se zabývá dlouhodobě také japonská společnost Skeletonics, která v rámci Haneda Innovation City demonstrovala schopnosti svého nového typu, kterému přezdívá Product-05. Je to tři metry vysoký model, do kterého nastupujete tak, že do něj jednoduše vstoupíte. Jedinečný je tím, že není poháněn elektřinou, ale spoléhá na kinetickou energii operátora, která zrcadlí každý jeho pohyb.

Exoskeleton nepotřebuje elektřinu, stačí mu člověk

„Naši roboti využívají technologii zrcadlení k replikaci lidských pohybů. Systém Skeletonics používá tzv. mechanismus spojení, nikoli elektrický systém, k synchronizaci lidských pohybů s pohyby exoskeletonu. Technologie zrcadlení se umí synchronizovat i na dálku a funguje s roboty většími nebo menšími, než jsou lidé,“ píší vývojáři na svých oficiálních stránkách.

Asi vás to nepřekvapí, ale exoskeleton Product-05 je poměrně lehký. Autoři uvádí necelých 40 kilogramů a přidávají i další zajímavé údaje, jako třeba dobu oblékání (do minuty) nebo dobu provozu, u které zmiňují 60 minut. S ohledem na hmotnost „obleku“ bude hodina asi fakt maximem, co je průměrný člověk schopný fyzicky zvládnout.

Zdroj náhledové fotografie: Maximalfocus / Unsplash

Total
0
Shares