DensePose, AI

Blížíme se vizím ze sci-fi. Obyčejná Wi-Fi umí vidět lidi skrz zeď, stejně jako nejdražší radary

  • Tohle by Přemek Podlaha nevymyslel. Vážně!
  • Vědci přišli se zlepšovákem, který pomocí Wi-Fi umožňuje sledování osob v jiné místnosti

Říkáte si někdy, co se asi právě děje u vašich sousedů? Pokud ano, pak se pro vás blýská na lepší časy. Američtí vědci z Carnegie Mellon University vyvinuli nový systém skenování místností skrz zeď, přičemž k tomu používají signálů z Wi-Fi, kterou dnes najdeme skoro v každé rodině.


Nepřehlédněte: Hvězdné války realitou. Izraelské laserové dělo zasáhne každý cíl, jeden výstřel stojí 100 korun


Vidět skrz zeď, a mít tak schopnost jako nejeden superhrdina, je snem snad každého člověka. Díky výzkumníkům z USA je to teď možné. A nepotřebujete k tomu sofistikovaný oblek, jaký nosí Iron Man Tony Stark.

Nový systém dokáže pomocí Wi-Fi vidět skrz zeď

Ke zobrazení lidí za pomoci signálu Wi-Fi využili výzkumníci systém DensePose, který dokáže při obrazovém snímání mapovat všechny pixely na povrchu lidského těla a vytvářet z nich poměrně přesné modely postav.

Nepostradatelná v celém procesu je umělá inteligence. Vše je postaveno na neuronové síti, která mapuje fáze a amplitudy signálů z Wi-Fi zařízení, tedy routerů, které signály vysílají a přijímají. Ty poté systém zmapuje, vytvoří z nich přesné souřadnice a následně na displeji ukáže lidské tělo, píše server Vice.

Jiaqi Geng, vedoucí studie na Carnegie Mellon University, uvádí, že „práce rozšiřuje využití Wi-Fi v kombinaci s architekturami hlubokého učení, běžně používanými v počítačovém vidění (computing vision), k detekci lidských postav“.

DensePose pomůže seniorům

Vědec dodává, že snímání pomocí Wi-Fi dokáže překonávat hmotné překážky a nepodléhá zhoršení kvality, jako například běžné kamery při špatných světelných podmínkách. Další nespornou výhodou je, že Wi-Fi disponuje v dnešní době drtivá většina domácností.

Výzkumníci kupodivu tvrdí, že jejich systém pomůže ochránit soukromí. „Otevírá cestu k levným, široce dostupným a soukromí zachovávajícím algoritmům pro snímání lidí.“ Využití DensePose vidí například v domácnostech seniorů, kde by systém sloužil jako hlídač bezpečnosti.

Dřívější pokusy o sledování lidí bez kamer se vždy spoléhaly na signály z mobilních telefonů a drahý hardware. Vzhledem k tomu, jak je Wi-Fi rozšířená, se tak dá v tomto případě hovořit o zásadním průlomu.

Zdroj náhledové fotografie: Rawpixel / Freepik, zdroj: Daily Star, Vice

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.