Energie, elektřina

Bič na drahé energie v Česku i ve světě? Vědci tvrdí, že dokážou vyrábět elektřinu ze vzduchu

  • Vyrábět elektřinu ze vzduchu? Vědci tvrdí, že to půjde!
  • V době energetické krize by to pomohlo úplně každému

Lidstvo by mohlo získat neomezené množství čisté energie přeměnou vzduchu kolem nás na elektřinu. Vědci věří, že jde o mimořádný průlom, který by nám mohl pomoci zbavit se závislosti na fosilních palivech, tedy ropě a plynu.


Nepřehlédněte: Na oběžné dráze Země krouží 100 bilionů kousků odpadu. Šlápněte na brzdu, než bude pozdě, vyzývají vědci


Konec drahé elektřiny?

Váš domov, přístroje, a dokonce i město by jednoho dne mohly být napájeny zcela čistým zdrojem energie: samotným vzduchem. Tým vědců totiž objevil novou metodu výroby energie ze vzduchu.

Australští vědci z Melbourne zjistili, že enzym obsažený v půdních bakteriích dokáže generovat elektrické proudy přeměnou vzduchu na energii. Bakterie odebírá vodík ze vzduchu a přeměňuje ho na elektřinu a podle vědců je vše „překvapivě stabilní“ – to znamená, že elektřinu lze skladovat.

Profesor Chris Greening z Monashovy univerzity řekl: „Už nějakou dobu víme, že bakterie mohou využívat stopové množství vodíku ze vzduchu jako zdroj energie, který jim pomáhá růst a přežít, a to i v antarktické půdě, sopečných kráterech a hluboko v oceánu. Ale až dosud jsme nevěděli, jak to dělají.“

Energie, elektřina
Zdroj: Jan Huber / Unsplash

Huc může změnit způsob, jakým získáváme energii

Vědci klíčový enzym nazvali Huc a tvrdí, že je „mimořádně účinný při vytváření energie z řídkého vzduchu“. Série experimentů s tímto enzymem ukázala, že purifikovaný Huc lze dlouhodobě skladovat při teplotách pod bodem mrazu nebo až při 80 stupních Celsia, aniž by ztratil schopnost generovat energii.

Vědci doufají, že v dlouhodobém horizontu jej bude možné využít jako čistý zdroj energie, která nám pomůže vymanit se ze závislosti na fosilních palivech. Nejdříve však musíme najít způsob, jak výrobu Hucu rozšířit, abychom jej mohli využívat ve větším měřítku.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ty AI obrázky jsou fakt hnus, nechcete s tím něco udělat?

Comments are closed.